تاثیر سیاست‌های تقسیم سود و سودآوری و ارزش شرکت بر کیفیت اقلام تعهدی اختیاری شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۱۵.   روشهای مدیریت سود

فرآیند مدیریت سود همانطور که در قبل ذکر گردید از طریق اعمال نظرها و نیز بهره گیری گزینشی از روش­های حسابداری خاص در فرآیند گزارشگری مالی می باشد. در حالت کلی فعالیت­های مربوط به مدیریت سود به گونه معمول در دو طبقه دسته بندی می­شوند؛ ۱. از طریق دستکاری فعالیت­های واقعی ۲. از طریق دستکاری اقلام تعهدی.

مدیریت سود ازطریق دستکاری فعالیت­های واقعی[1] ( مدیریت سود واقعی[2](: شامل مجموعه­ای از اقدامات مدیریتی می باشد که در جهت دستیابی به اهداف از سطح سود مشخص از فعالیت­های عادی شرکت منحرف می­شوند(رُوشادهِری[3]  2006: 336) و این اقدامات به گونه مستقیم بروی جریان­های نقدی شرکت تأثیر گذار می باشد(کُوهِن و زَرُوین[4] 2010: 2). مانند این اقدامات می توان گزینش در مقدار هزینه­های اختیاری مانند هزینه تبلیغات، هزینه­های پژوهش و توسعه و یا مخارج سرمایه­ای[5] تصریح نمود. به این نحو که ممکن می باشد مدیران جهت دستیابی به مبلغ سود مشخص اقدام به کاهش در هزینه­های تبلیغات و یا هزینه­های پژوهش و توسعه نمایند و یا ممکن می باشد اقداماتی مبنی بر کاهش سود از طریق افزایش در چنین هزینه­هایی را انجام دهند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مدیریت سود از طریق دستکاری اقلام تعهدی[6](مدیریت سود مصنوعی[7]) شامل مجموعه­ای از اقدامات می باشد که از طریق انتخاب­های حسابداری[8] بدست می آید(رُونِن و یاری  2008: 316). همچنین می­توان گفت، دستکاری اقلام تعهدی که شامل مجموعه اقدامات غیر عادی، البته در راستای فعالیت­های عادی شرکت و همچنین انتخاب­های گزینشی در روش­ها و برآوردهای مختلف مجاز حسابداری می باشد، که این اقدامات به گونه مستقیم به روی جریان­های نقدی شرکت تأثیر گذار نیستند(کُوهِن و زَرُوین 2010: 2). مانند می توان به گزینش در روش­های حسابداری مختلف مجاز مثلا در بحث استهلاک، ارزیابی موجودی­ها(بهره گیری از روش اولین صادره از اولین وارده به جای بهره گیری از روش اولین صادره از آخرین وارده در ارزیابی موجودی کالا) و در بحث برآوردها می­توان به برآورد عمر مفید و ارزش اسقاط یک دارایی و برآورد از اندازه ذخیره لازم برای حسابهای دریافتنی مشکوک الوصول ویا سایر هزینه­های احتمالی تصریح نمود، که این اقدامات هریک به نوبه خود می­تواند در جهت افزایش و یا کاهش سود انجام گیرد.

البته بایستی در نظر داشت که به گونه معمول مدیریت سود از طریق دستکاری اقلام تعهدی اختیاری انجام می­گردد زیرا که(مینگ-چای و یوآن-چِنگ  2010: 956)؛ در اقدام ساده بوده و دارای هزینه­های دستکاری پایینی(نسبت به مدیریت سود از طریق دستکاری فعالیت­های واقعی) هستند و همچنین به راحتی توسط خوانندگان از گزارشهای مالی قابل شناسایی نیستند[9].

[1] Real Activity Manipulation

[2] Real earnings management

[3] Roychowdhury.

[4] Cohen & Zarowin.

[5] مواردی همچون خرید ویا تهیه دارایی­های ثابت بلند مدت و حتی اعمال نظر در مورد اندازه تولید،به این نحو که با افزایش اندازه تولید باعث کاهش بهای تمام شده کالای فروش رفته از طریق کاهش هزینه سربار ثابت هر واحد تولیدی و به طبع این افزایش تولید باعث افزایش موجودی­های پایان دوره می­گردد که این خود باعث انتقال بخشی از هزینه سربار ثابت به دوره بعدی می­گردد.

[6] Accrual-based activities

[7] Artificial Earnings Management (Another term is “Cosmetic Earnings Management”).

[8] Accounting choices.

[9] البته در تحقیقات دیگری این موارد به شکل بالعکس مطرح شده؛ مثلا مدیریت سود از طریق اقلام تعهدی به راحتی برای حسابرسان قابل مطالعه می باشد و…(کُوهِن و زَرُوین 2010: 4).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش:

– آیا ارزش بازار شرکت‌ها(مبتنی بر نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام) تاثیر معنی‌داری برکیفیت اقلام تعهدی اختیاری  دارد؟

– آیا اندازه عملکرد یا سودآوری شرکت‌ها(مبتنی بر نسبت بازدهی ارزش ویژه)تاثیر معنی‌داری برکیفیت اقلام تعهدی اختیاری  دارد؟

-آیا سیاست تقسیم(توزیع) سود شرکت‌ها(مبتنی بر نسبت سود تقسیمی) تاثیر معنی‌داری برکیفیت اقلام تعهدی اختیاری  دارد؟

مطالعه تاثیر سیاست‌های تقسیم سود و سودآوری و ارزش شرکت بر کیفیت اقلام تعهدی اختیاری شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری