عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه تأثیر سطح افشای اختیاری بر مربوط بودن ارزش اطلاعات حسابداری در شرکت‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-1-3- افشای اجباری اطلاعات

افشای اجباری اطلاعات معمولاً از طریق قوانین کشوری حاکم بر روابط تجاری و قوانین و قواعد تدوین شده سازمان­های حرفه­ای مصوب و لازم­الاجرا می­گردد. این قواعد صرف­نظر از خصوصیات شرکت­ها مانند اندازه شرکت، سال مالی، سیستم حسابداری، منابع تأمین مالی و سایر عواملی که ممکن می باشد بر رویه­های افشاء اثرگذار باشد، بایستی اعمال گردد. به تعبیری دیگر افشای اجباری به جنبه­هایی از اطلاعات اطلاق می­گردد که می­بایست در نتیجه وجود بعضی قوانین، قواعد یا قراردادهای موضوعه بازار سرمایه و نهادهای حرفه­ای حسابداری از طریق صورت­های مالی گزارش گردد. هدف اصلی افشای اجباری تامین نیازهای اطلاعاتی بهره گیری­کنندگان و اطمینان ­بخشی به آنان در مورد کیفیت تولیدات و خدماتی می باشد که می­بایست مطابق استانداردهای موجود عرضه گردد. افشاء اجباری غالباً از طریق صورت­های مالی سالانه، گزارش­های میان­ دوره­ای، صورت­های مالی تلفیقی و گزارش­های حسابرسی صورت می­پذیرد (مدهانی، 2009).

2-2-1-4- افشای اختیاری اطلاعات                           

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

نظریه­ی افشای اختیاری اظهار می­دارد که مدیران، در صورت فزونی منافع افشا بر هزینه­های آن، اطلاعاتی از شرکت را که تحت مدیریت خود دارند، افشا خواهند نمود (هیتزمن و همکاران [1]،2010). افشای اختیاری، افشای اطلاعاتی فراتر از تعهدات قانونی می باشد که به وسیله نهادهای قانون­گذار تدوین شده می باشد. مدیریت به مقصود افزایش اعتبار گزارشات مالی می­تواند به افشای اختیاری اطلاعات  بپردازد. اطلاعات مفید و مربوط تهیه شده از طریق افشای اختیاری، فرآیند تصمیم­گیری سرمایه­گذاران را بهبود می­بخشد و سایر بهره گیری کنندگان از افشای اطلاعات شرکت را در جایگاه مناسب­تری برای تخصیص منابع اقتصادی قرار می­دهند (مدهانی،2009).

استانداردهای حسابداری اگرچه حداقل اندازه افشای لازم را الزام نموده اند، اما افشای اختیاری اطلاعات اضافی را محدود ننموده­اند. به عنوان مثال شاخص­های غیر مالی مفید که برای قضاوت پیرامون اثربخشی و اندازه موفقیت مؤسسه در تحقق اهداف سازمانی مفید هستند و یا شاخص­هایی که ارتباط بین وضع موجود و منافع آتی را عیان می­سازد از آن جمله می باشد. چنانچه مدیریت با ارائه اطلاعات اضافی بتواند رهنمودهایی در خصوص تحقق اهداف کوتاه مدت و بلندمدت سازمانی و استفادۀ بهینه از منابعی که در اختیار داشته می باشد، ارائه نماید و تصویر روشنی از دورنمای تصمیمات خود گزارش نماید، چه بسا بتواند انتقادات سرمایه گذاران در خصوص عملکرد جاری را برطرف و آن­ها را نسبت به آینده مؤسسه امیدوار سازد. بدین ترتیب افشای اختیاری به سرمایه گذاران کمک می­کند که از تدابیر تجاری مدیریت مطلع شوند (ایزدی نیا،1377).

مطالعات نظری انجام شده در مورد افشای داوطلبانه، با فرض وجود اطلاعات قابل اتکا و صفر بودن هزینه افشا نشان می­دهد، صرفاً شرکت­هایی از افشای اطلاعات امتناع می­کنند که بدترین اطلاعات ممکن را دارند. اما در صورت وجود هزینه های افشا، تنها شرکت­هایی که افشای اطلاعات آن­ها فزونی منافع اقتصادی بر هزینه ها را به دنبال دارد، به افشا می­پردازند. اغلب اظهار می­گردد که این منافع، شامل منافع بازار سرمایه ناشی از کاهش عدم تقارن اطلاعاتی می باشد. به بیانی دیگر، کاهش عدم تقارن اطلاعاتی موجب بالا رفتن ارزش سهام و نقدشوندگی، رغبت و علاقه سرمایه گذاران نهادی و واسطه های مالی به سرمایه­گذاری و پایین آمدن هزینه­های تأمین مالی برون سازمانی می­گردد ( کاشانی پور و همکاران، 1388).

تحقیقات حسابداری در ارتباط با سیاست های افشای شرکت­­ها پیدایش خود را با نتایج اصلی گروسمن[2] و میلگروم[3] (1981) آغاز کرده می باشد و افشای کامل زمانی حاصل می­گردد که: (1) افشاسازی بدون هزینه باشد. (2) سرمایه گذاران بدانند که شرکت دارای اطلاعات محرمانه می باشد. (3) شرکت می­تواند حق به جانب اطلاعات محرمانه را برای سرمایه گذاران افشا کند. (4) تمام سرمایه گذاران به روشی یکسان به افشای شرکت واکنش نشان می­دهند. (5) شرکت می­داند افشای اطلاعات محرمانه­اش با واکنش سرمایه گذاران مواجه خواهد بود. افشای کامل با حل کردن این استدلال ها صورت می­گیرد.

[1]. Heitzman et al

[2]. Grossman

[3]. Milgrom

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال‌ پژوهش:

  • آیا سطح افشای اختیاری بر مربوط بودن ارزش اطلاعات حسابداری تأثیر­گذار می باشد؟ و بین آنها ارتباط معناداری هست؟

مطالعه تأثیر سطح افشای اختیاری بر مربوط بودن ارزش اطلاعات حسابداری در شرکت‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری