سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط میان سیاست سود تقسیمی، فرصت های سرمایه گذاری و تأمین مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس

قسمتی از متن پایان نامه :

تئوری اولویت مالیاتی

بر اساس این تئوری هر چه درصد سود تقسیمی کمتر باشد شرکت مالیات کم تری پرداخت خواهد نمود. پس، تقسیم سود کم تر به نفع شرکت خواهد بود.

سرمایه گذار دو نوع مالیات پرداخت می کند، مالیات بر سود سهام و مالیات بر فروش سهام. هر چه سود سهام کم تری تقسیم گردد، قیمت سهام کم تر کاهش یافته و در نتیجه بهای فروش آن بیش تر می باشد. در نتیجه هر چه سود کم تری تقسیم گردد، مالیات کمتری پرداخت می گردد، اما همین امر باعث می گردد قیمت سهام کم تر کاهش یافته و در زمان فروش سهام این مالیات پرداخت خواهد گردید. بر اساس این تئوری با در نظر داشتن مواردی که در زیر خواهد آمد، مالیات بر سود تقسیمی (درکل) بیش از مالیاتی می باشد که سهامدار مجبور می باشد در هنگام فروش سهام، در صورت عدم تقسیم سود و عدم کاهش قیمت سهام پرداخت کند.

سه عامل باعث می گردد که سرمایه گذار حس کند مالیات بر سود سرمایه کم تر می باشد:

  1. نرخ مالیات بر سود سرمایه معمولاً خیلی کم می باشد، در حالی که مالیات بر سود تقسیم شده (خصوصاً اگر نرخ مالیاتی تصاعدی باشد ( برای کسانی که سهامدار عمده شرکت هستند و سود زیادی دریافت می کنند، قابل توجه می باشد.
  2. مالیات بر سود سرمایه در زمان فروش سهم پرداخت می گردد و با در نظر داشتن ارزش زمانی پول، هزینه پرداخت مالیات دارای هزینه مؤثر کم تری می باشد.
  3. اگر هیچ وقت سهام را نفروشید هیچ گونه مالیاتی پرداخت نخواهید نمود.

با در نظر داشتن موارد فوق این تئوری اظهار می کند اگر سود بیش تری تقسیم گردد، سهامدار مالیات بیش تری پرداخت خواهد نمود و به همین علت ترجیح می دهد سود کم تری تقسیم گردد[6].

2-5) انواع سرمایه گذاری

اصولا سرمایه گذاری در دو نوع دارایی انجام می پذیرد :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • سرمایه گذاری در دارایی های فیزیکی مثل، ماشین آلات، ساختمان، موجودی کالا
  • سرمایه گذاری در دارایی های مالی

غالبا سرمایه گذاری در دارایی های مالی به دو صورت امکان پذیر می باشد :

الف ) سرمایه گذاری مستقیم در اوراق بهادار شرکت ها

ب ) سرمایه گذاری غیر مستقیم از طریق واسطه های مالی

در حالت اول سرمایه گذار مالک شرکت به شمار می رود، اما در حالت دوم سرمایه گذار از طریق خرید سهام شرکت سرمایه گذاری اقدام به سرمایه گذاری می کند[28].

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4)  اهداف پژوهش

با در نظر داشتن فرآینـد خصوصـی سازی صنایع ایران و جلب مشارکت عمومی در اداره شرکتها، ضروری می باشد به مقصود اتخاذ تصمیمات منطقی در مورد سرمایه گذاری در سهام شرکتها و به لحاظ ارزیابی وضعیت سودآوری واحد تجاری و انعطاف پذیری مالی در یک سرمایه گذاری، شرایطی فراهم گردد تا اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران جهت حصول اطمینان از افزایش منـافع آنــها در نتیجه سرمایه گـذاری در واحد مورد نظر در اختیـار آنان قرار گیرد. سرمایه گــذاران برای انجام سرمایه گذاری بایستی سوالات متـعددی را پی جو باشند که: سودآوری شرکـت در آینده چگونده خواهد بود؟ آیا طریقه سود دهی همچنان ادامـه خواهد داشـت یا خیر؟ سیاست های تولیــد و فروش شرکت در آتی چگونه خواهـد بود؟ شرکت قدرت پرداخت سود سـهام را خواهد داشت؟[15].

مانند گروه های اصلی بهره گیری کننده از اطلاعات مالی شرکت ها، سهامداران و سرمایه گذاران هستند. خط مشی تقسیم سود به عنوان یکی از اطلاعات اثرگذار در بازار سرمایه، برای سرمایه گذاران اهمیت خاصی دارد، زیرا اغلب سرمایه گذاران با بهره گیری از آن اقدام به اخذ تصمیمات مورد نظر خود می نمایند. به مقصود افزایش قدرت پیش بینی سرمایه گذاران و کاهش ریسک شرکت، شناسایی عوامل موثر بر خط مشی تقسیم سود می تواند بسیار مفید و مهم باشد. اهمیت این موضوع نزد مدیران شرکت ها به جهت بهره گیری از اطلاعات حاصله در فرآیند اداره شرکت و ارزیابی بازار از عملکردآنان جدی می باشد. از همین رو بخشی از توجه و توان مدیران شرکت ها معطوف به مقوله ای می باشد که از آن تحت عنوان خط مشی تقسیم سود دانسته می گردد. اما مهمتر از خط مشی تقسیم سود، ریشه یابی علت های اتخاذ یک خط مشی تقسیم سود از طرف شرکت ها می باشد، زیرا علت های و عوامل تعیین کننده بدست آمده از این ریشه یابی، نه تنها به تبیین رفتار شرکت ها در گذشته کمک می کند، بلکه ابزاری را برای پیش بینی حرکت و مسیر آتی آن ها در این حوزه فراهم می آورد. با در نظر داشتن اهمیت موضوع، دراین پژوهش مطالعه میشود که آیا فرصت های سرمایه گذاری و منابع تأمین مالی بر خط مشی تقسیم سود شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مؤثر می باشد؟