سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط میان سیاست سود تقسیمی، فرصت های سرمایه گذاری و تأمین مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس

قسمتی از متن پایان نامه :

) فرآیند سرمایه گذاری

املینگ و فردریک فرآیند سرمایه گذاری را این گونه تعریف کرده اند “انجام یکسری از فعالیت هایی می باشد که منجر به خرید دارایی های واقعی یا اوراق بهادار گردد.

سرمایه گذار بایستی ویژگی های هر یک از سرمایه گذاری ها را بداند. به عنوان مثال اگر او بخواهد در اوراق بهادار سرمایه گذاری بکند بایستی از ویژگی های آن به گونه کامل اطلاع داشته باشد. دانش درمورد اوراق بهادار، فرد سرمایه گذار را در تصمیم گیری ها یاری نموده و نتایج سرمایه گذاری رضایت بخش خواهد بود. مثلا یکی از ویژگی های اوراق بهادار ریسک آن می باشد. سرمایه گذار بایستی قادر باشد ریسک اوراق بهادار را تعیین کند و اوراق بهاداری را برای سرمایه گذاری انتخاب نماید که ریسک آن متناسب با بازده آن باشد. همچنین سرمایه گذار بایستی از انجام طریقه معاملات اوراق بهادار اطلاع کافی داشته باشد. او بایستی بداند که اوراق بهادار را چگونه و از کجا خریداری نماید و چگونه به فروش برساند که این خود مستلزم شناخت بازار اوراق بهادار می باشد. البته سرمایه گذار می تواند از مؤسسات مشاوره سرمایه گذاری بورس اوراق بهادار کمک بگیرد[27]. پس برای این انتخاب مناسب طبق نظر جی جینیوز مراحلی بایستی در فرآیند سرمایه گذاری طی گردد که عبارتند از :

مرحله اول : تهیه سرمایه مورد نیاز

مرحله دوم : کسب شناخت و پذیرش ریسک توسط سرمایه گذار

مرحله سوم : شناخت انواع دارایی جهت سرمایه گذاری

مرحله چهارم : شناخت ریسک و بازده شرکت های موجود

مرحله پنجم : دسترسی به اطلاعات مربوط

مرحله ششم : شناخت ساختار بازار اوراق بهادار

مرحله هفتم : انتخاب مجموعه ای از اوراق بهادار و دارایی های مشخص

2-5-2) فرصت های سرمایه گذاری

اصولا یک فرصت سرمایه گذاری نشان دهنده مجموعه ای از سیاست ها و خط مشی های سرمایه گذاری می باشد و با گذشت زمان همواره مورد تجدید نظر شرکت قرار می گیرد. همچنین می تواند شامل عوامل محیطی که شرایط مساعدی را برای شرکت فراهم می کند، مانند بازار رو به رشد برای محصولات شرکت (داخلی و بین المللی)، یا عوامل محدود کننده رقابت، تغییرات در نرخ ارز در جهت منافع شرکت، وضعیت مالی که آینده اطمینان بخشی را برای صنعت یا شرکت نوید می دهد و یا شناسایی بازار جدید باشد[16].

سرمایه گذاری وجوه مالی در دارایی های مختلف، تنها بخشی از کل تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های مالی می باشد که اغلب افراد انجام میدهند. قبل از اینکه افراد سرمایه گذاری انجام دهند، هر فردی بایستی یک طرح کلی داشته باشد. این چنین طرحی بایستی در برگیرنده تصمیم گیری مربوط به انجام معامله، نحوه مالکیت، طول عمر دارایی و اندازه سود آوری آن باشد.اظهار فرآیند فرصت های سرمایه گذاری مستلزم تجزیه و تحلیل ماهیت اصلی تصمیمات سرمایه گذاری می باشد. دراین حالت فعالیت های مربوط به فرآیند تصمیم گیری تجزیه و تحلیل شده و عوامل مهمی که بر روی تصمیم گیری آنها تأثیر گذار می باشد مورد مطالعه قرار می گیرد. پس سرمایه گذاران به دنبال بازده بیشتر می باشند و ارتباط میان ریسک و بازده سرمایه گذاری را مورد مطالعه قرار می دهند. فرصت های سرمایه گذاری در طی مراحل مختلف دارای چرخه عمر متفاوت می باشد.شرکتی که از انعطاف پذیری بالایی برای بهره گیری از این فرصتها برخوردار باشد، چشم انداز روشنی از آینده آن متصور می باشد. فرصت های سرمایه گذاری مانند عوامل مؤثر بر رشد مناسب سود شرکت ها می باشد[4].

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4)  اهداف پژوهش

با در نظر داشتن فرآینـد خصوصـی سازی صنایع ایران و جلب مشارکت عمومی در اداره شرکتها، ضروری می باشد به مقصود اتخاذ تصمیمات منطقی در مورد سرمایه گذاری در سهام شرکتها و به لحاظ ارزیابی وضعیت سودآوری واحد تجاری و انعطاف پذیری مالی در یک سرمایه گذاری، شرایطی فراهم گردد تا اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران جهت حصول اطمینان از افزایش منـافع آنــها در نتیجه سرمایه گـذاری در واحد مورد نظر در اختیـار آنان قرار گیرد. سرمایه گــذاران برای انجام سرمایه گذاری بایستی سوالات متـعددی را پی جو باشند که: سودآوری شرکـت در آینده چگونده خواهد بود؟ آیا طریقه سود دهی همچنان ادامـه خواهد داشـت یا خیر؟ سیاست های تولیــد و فروش شرکت در آتی چگونه خواهـد بود؟ شرکت قدرت پرداخت سود سـهام را خواهد داشت؟[15].

مانند گروه های اصلی بهره گیری کننده از اطلاعات مالی شرکت ها، سهامداران و سرمایه گذاران هستند. خط مشی تقسیم سود به عنوان یکی از اطلاعات اثرگذار در بازار سرمایه، برای سرمایه گذاران اهمیت خاصی دارد، زیرا اغلب سرمایه گذاران با بهره گیری از آن اقدام به اخذ تصمیمات مورد نظر خود می نمایند. به مقصود افزایش قدرت پیش بینی سرمایه گذاران و کاهش ریسک شرکت، شناسایی عوامل موثر بر خط مشی تقسیم سود می تواند بسیار مفید و مهم باشد. اهمیت این موضوع نزد مدیران شرکت ها به جهت بهره گیری از اطلاعات حاصله در فرآیند اداره شرکت و ارزیابی بازار از عملکردآنان جدی می باشد. از همین رو بخشی از توجه و توان مدیران شرکت ها معطوف به مقوله ای می باشد که از آن تحت عنوان خط مشی تقسیم سود دانسته می گردد. اما مهمتر از خط مشی تقسیم سود، ریشه یابی علت های اتخاذ یک خط مشی تقسیم سود از طرف شرکت ها می باشد، زیرا علت های و عوامل تعیین کننده بدست آمده از این ریشه یابی، نه تنها به تبیین رفتار شرکت ها در گذشته کمک می کند، بلکه ابزاری را برای پیش بینی حرکت و مسیر آتی آن ها در این حوزه فراهم می آورد. با در نظر داشتن اهمیت موضوع، دراین پژوهش مطالعه میشود که آیا فرصت های سرمایه گذاری و منابع تأمین مالی بر خط مشی تقسیم سود شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مؤثر می باشد؟