عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه تأثیر سطح افشای اختیاری بر مربوط بودن ارزش اطلاعات حسابداری در شرکت‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-1- افشای اطلاعات

گروه­های بهره گیری کننده از گزارشات مالی از افراد و اقشار مختلف اجتماع با اهداف و سطوح آگاهی متفاوت تشکیل شده می باشد. به این ترتیب، تنظیم گزارش­های مالی به نحوی که بتواند اطلاعات مورد نیاز تمام بهره گیری کنندگان را فراهم سازد، میسر نمی­باشد. از طرفی اصل افشا ایجاب می­کند که کلیه واقعیت­های با اهمیت مربوط به رویدادها و فعالیت های مالی واحد تجاری به شکل کامل و مناسب گزارش گردد (اسمعیل زاده مقری و احمد شعربافی،1389).

گزارشگری و افشای اطلاعات مهم­ترین ابزاری هستند که شرکت­ها برای ارتباط با سهامداران بکار می­برند. افشای اطلاعات همواره عاملی مناقشه­ برانگیز در جهت توجیه کردن سهامداران از تخصیص بهینه منابع و همچنین تقارن اطلاعاتی بین آنان و واحد تجاری می باشد (مدهانی، 2009).

هندریکسون و ون بردا (1992) اظهار می­کنند که برای اینکه بتوان اطلاعات مناسب و قابل قبول افشا نمود، بایستی به پرسش­های زیر پاسخ داد:

  1. این اطلاعات را بایستی به چه کسی داد؟
  2. هدف از ارئه این اطلاعات چیست؟
  3. چه مقدار اطلاعات را بایستی افشا نمود؟

تحقیقات پیشین نشان می­دهند که افزایش نقد شوندگی در نتیجه عدم تقارن اطلاعاتی و هزینه­های سرمایه، پایین­تر می­باشد. بوتوسان[1]­ (1997)،  بوتوسان و پلوملی[2] (2002)، دیاموند و ­ورچیا[3]­(1991)، لانگ و لاندهلم[4] (1996) شواهدی را در ارتباط با منافع بالقوه رشد افشا شامل کاهش ریسک برآورد و کاهش عدم تقارن اطلاعاتی، نشان دادند.

افشای شرکت دارای اهمیتی اساسی برای کارا بودن بازار های سرمایه می باشد. انجمن حسابداران رسمی آمریکا اظهار می­دارد که گزارشگری کسب و کار و افشای اطلاعات دارای اهمیت زیادی برای اثر بخش بودن فرآیند تصمیمات سرمایه­گذاری می­­­باشد. اگرچه قانون­گذار، قوانینی که شرکت را ملزم به افشای حداقل اطلاعاتی برای تصمیم­گیری سرمایه­گذاران تصویب کرده می باشد اما این قوانین به اندازه کافی تقاضای سرمایه­گذاران برای افشای اطلاعات شرکت را ارضا نمی­کند.

سیاست­های افشای اطلاعات در یک طیف از افشای کامل تا افشای بخشی از اطلاعات طبقه بندی می­گردد. همچنین عدم افشای اطلاعات بستگی به اندازه حساسیت حقوق برعملکرد مدیر در حد بالا، متوسط یا پایین باشد. در افشای بخشی اطلاعات اخبار خوب زودتر از اخبار بد افشا می­گردد و در این زمان می باشد که به احتمال زیاد دارندگان اطلاعات نهانی در ارتباط اخبار بد سهام خود را به احتمال زیاد می­فروشند تا اینکه خریداری کنند. احتمال و مقدار افشای اختیاری اطلاعات به اندازه حساسیت حقوق مدیر بر عملکرد مدیر، کیفیت شرکت و شمار شرکای دارنده اطلاعات نهانی و کاهش نقد شوندگی بازار بستگی دارد. اجرای سختگیرانه قوانین معاملات متکی بر اطلاعات نهانی افشای بیشتر اطلاعات را ترغیب می­کند در حالی که ممنوعیت فروش کوتاه مدت سهام برای دارندگان اطلاعات نهانی افشای کمتر اطلاعات را ترغیب می­کند (واتز و زیمرمن[5]، 1986).

نتیجه اصلی در این حوزه ناشی ازتحقیق گروسمن و میلگروم (1981) این می باشد که در یک بازار با انتظارات منطقی و افشای اطلاعات بدون هزینه، شرکت­ها بصورت اختیاری همه اطلاعات را افشا خواهند نمود. بازار و افرادی که در بازار حضور دارند می­دانند که شرکت­ها اخبار خوب را افشا می­کنند و از افشای اخبار بد خودداری می­کنند و پس بصورت منطقی این اقدام شرکت را بعنوان عدم افشای اطلاعات تفسیر خواهد نمود. در واقع جو بازار به گونه­ای می باشد که اگر شرکت­ها اطلاعاتی را که مورد نیاز سرمایه­گذاران می باشد به موقع افشا نکنند باعث می­گردد بازار نسبت به شرکت بدگمان گردد و قیمت سهام شرکت به کمترین سطح ممکن برسد. با این تفاصیل نتیجه افشای کامل اطلاعات با رواج دادن الزامات افشای اجباری اطلاعات سازگار نیست و مدیران بطور گسترده بر اساس نظر و صلاحدید خوداطلاعات را افشا می­کنند (الفریح و الانزی،2011).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بر طبق تئوری اقتصادی، دو نوع تعامل استراتژیک مرتبط با افشای اطلاعات هست: (1) رقابت در ظرفیت که شرکت­ها را تحریک می­کند، بیشتر افشا کنند. (2) رقابت در قیمت، که آن­ها را تحریک می­کند تا کمتر افشا کنند. موقعی که شرکت­ها بر روی ظرفیت، رقابت می­کند، اطلاعات بیشتری افشا می­گردد تا هزینه سرمایه کمتری برای سرمایه گذاری نیاز باشد. پیش روی، وقتی که شرکت­ها بر روی قیمت­ها رقابت می­کنند، آن­ها اطلاعات کمتری را افشا می­کنند، زیرا که هزینه­های اختصاصی بالا و منفعت حاصل از هرنوع کاهش در هزینه سرمایه پایین می باشد، زیرا که حساسیت کمتری برای سرمایه اضافی هست (کاشانی پور و همکاران، 1388).

[1]. Botosan

[2]. Botosan & Plumlee

[3]. Diamond, D. W. and R. E. Verrecchia

[4]. Lang, M., and R. Lundholm

[5]. Watts and Zimmerman

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال‌ پژوهش:

  • آیا سطح افشای اختیاری بر مربوط بودن ارزش اطلاعات حسابداری تأثیر­گذار می باشد؟ و بین آنها ارتباط معناداری هست؟

مطالعه تأثیر سطح افشای اختیاری بر مربوط بودن ارزش اطلاعات حسابداری در شرکت‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری