از ٩ قلم داروی تولید داخل رونمایی شد | بیماری

  No Comments سلامتی

  : از ۹ قلم دارو در زمینه های سلول درمانی، مواد اولیه دارویی و داروای شیمیایی در شهرک دارویی برکت رونمایی شد.

  به گزارش  بخش بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوون، امروز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه مراسم گشایش شهرک دارویی برکت با حضور وزیر بهداشت و رئیس ستاد اجرایی فرمون حضرت امام (ره) برگزار شد.

  شهرک دارویی برکت بزرگترین شهرک دارویی منطقه با ظرفیت احداث صدا کارخانه داروسازی و لوازم پزشکیه.

  در این مراسم از ۹ قلم دارو در موردای سلول درمانی، مواد اولیه دارویی و داروای شیمیایی رونمایی شد.

  سرترالین هیدروکلراید به صورت قرصای ۲۵ و ۵۰ میلی گرمی در بازار واسه درمان افسردگی استفاده می شه. این دارو از جمله داروای پر مصرف بوده و بازاری در حدود ۱۳۶۸ میلیارد ریال داراس و ماده موثره این دارو به صورت وارداتی تامین می شد.

  یه شرکت داروسازی الان به عنوان تنها تولید کننده ماده موثره این دارو در کشور امکان تامین کل نیاز بازار رو دارا بوده و هرساله در حدود ۱۴ تن از این ماده موثره دارویی لازم صنعت داروسازی کشوره.

  داپوکستین هیدروکلراید به صورت قرصای ۳۰ میلی گرمی در بازار واسه درمان مشکلات ناباروری در آقایون استفاده می شه و بازاری در حدود ۱۰۴ میلیارد ریال دارا هستش.

  یه شرکت داروسازی موفق شده به عنوان اولین تولیدکننده در کشور ماده موثره این دارو رو تولید و در اختیار تولید کنندگان محصول پایانی بذاره؛ الان هرساله در حدود ۵۴ کیلوگرم از این ماده موثره دارویی مورد نیازصنعت داروسازی کشوره که پیش بینی می شه مقدار مصرف این دارو در آینده زیاد شه.

  تیکرل® (تیکاگرلور)

  تیکاگرلور یه داروی آنتی پلاکت (ADP antagonist/P۲Y۱۲ inhibitor) خوراکیه که از چسبیدن پلاکتای خونی به همدیگه و ایجاد لختهای خونی جلوگیری می کنه. یه شرکت داروسازی به عنوان اولین تولید کننده این محصول در کشور آماده ورود محصول به بازاره که قیمت پایین تر، دسترسی بیشتری رو واسه بیماران جفت و جور می کنه.

  قیمت هر بسته برند اصلی تیکاگرلور (۵۶ عددی) برابر ۲.۰۷۲.۰۰۰ ریاله اگه قیمت هر بسته تیکرل (۳۰ عددی) ایرونی برابر ۶۰۰.۰۰۰ ریاله، هم اینکه قیمت هر بسته برند اصلی کلوپیدوگرل با برند پلاویکس (۲۸ عددی) برابر ۵۷۶.۸۰۰ ریال بوده اینم بگیم بودجه سال ۹۸ واسه داروی تیکرل برابر ۳۰ هزار بسته تخمین زده می شه.

  هم اینکه هر سال اندازه ۱۵ درصد رشد فروش واسه تیکرل پیش بینی می شه و فروش ریالی مولکول دارویی حریف این محصول (کلوپیدوگرل) درسال ۹۶ تقریبا برابر ۲۰۰۰ میلیارد ریال و در سال ۹۷ تقریبا برابر ۲۵۰۰ میلیارد ریاله.

  با در نظر گرفتن اطلاعات نامبرده اندازه صرفه جویی ارزی این دارو در مقایسه با برند اصلی (بریلینتا) که به وسیله شرکت آسترازنیکا وارد می شه واسه ۳۰ هزار بسته محصول تولیدی شرکت حدوداً برابر ۱۵ میلیارد ریاله.

  هم اینکه براساس گفته پزشکان متخصص و صاحب نظر پیش بینی می شه داروی تیکاگرلور در طول مدت ۳ سال حدود ۱۰ درصد از بازار داروی کلوپیدوگرل رو به خود اختصاص بده و این روند رشد در آینده هم موندگاری داره.

  فوزیتان® (فوزیدات سدیم)

  فوزیدات سدیم یه آنتی بیوتیک موضعی جهت درمان عفونت های پوستی اولیه (شامل Impetigo-Folliculitis-Erythrasama…) و ثانویه (به درماتیتا، بریدگی و سوختگیا) است و این دارو در مقایسه با آنتی بیوتیکای خوراکی در بیماران غیر کمپلیکه طول دوره درمان رو کوتاه تر می کنه. یه شرکت داروسازی واسه اولین بار در کشور تولید پماد ۲% این محصول رو شروع و آماده ورود به بازار کرده.
  قیمت هرعدد پماد برند اصلی فوزیدیک اسید ۳۰ گرمی برابر ۱۶۱.۰۰۰ ریاله هم اینکه قیمت هرعدد پماد برند فوزیتان ۱۵ گرمی ایرونی برابر ۷۵.۰۰۰ ریال بوده و اینم بگیم فروش ریالی محصول حریف این دارو (فوسیدین وارداتی) در سال ۹۷ تقریبا برابر ۱۹۰ میلیون ریاله.

  هم اینکه فروش ریالی محصول حریف این دارو (موپیروسین) در سال ۹۷ تقریبا برابر ۱۸۶ میلیارد ریال هستش و بودجه سال ۹۸ واسه داروی فوزیتان برابر ۵ هزار عدده و پیش بینی می شه داروی فوزیتان در طول مدت ۳ سال حدود ۵ درصد از بازار داروی موپیروسین رو به خود اختصاص بده.
  استئوآرتروز شایع ترین مریضی مفصلی و معمولترین فرم آرتریت (التهاب مفصل) است که بیشتر از نصف جمعیت بالای ۶۰ سال رو درگیر کرده و دلیل اندازه بالایی از ناتوانی میشه.

  استئوآرتریت مریضی مفاصل اساسی و محیطیه و با تخریب و از دست رفتن پیشرونده غضروف مفصلی و تغییرات استخون در حاشیه مفاصل و در ناحیه تحت غضروفی مشخص میشه. (حدود %۱۰ از افراد بالای ۵۰ سال) دارای استئوآرتریت دردناک زانو هستن که یه چهارم اونا شدیدا ضعیف می شن. گسترش استئوآرتریت زانو در مردان در مقایسه با زنان کمتره.

  بی خطر بودن و موثر بودن پیوند این سلولا درمطالعات حیوونی مقدمه ای واسه طراحی و اجرای کارآزماییای بالینی پیوند سلولای مزانشیم در مریضی ستئوآرتریت بود، محصول مزستروسل یه فرآورده سلولی بوده و حاصل فرآوری و کشت سلول در شرایط استریله.

  این محصول شامل سلولای زنده استرومایی مزانشیم کشت شده بافت مغز استخون خود مریض بوده و واسه تولید این محصول اول از مریض نمونه مغز استخون به روش آسپیراسیون از استخون خار خاصره جفت و جور شده و سلولای بنیادی استرومایی مزانشیم بعد از جداسازی از نمونه، در محیط اختصاصی استاندارد کشت داده می شن.

  ویتیلیگو یا لک و پیس (Vitiligo) یه جور مریضی پوستی است که خودنمایی اون به صورت پیدایش لکه های کمرنگ تر از پوست طبیعی و یا بدون رنگ و به طور کامل سفید پوستی و مخاطیه، با اینکه این مریضی میتونه در هر سنی بروز کنه، ولی در کودکان و سنین ۲۰-۴ سال شایعتر بوده و گسترش اون در جامعه تقریباً بالا و حدود ۱-۲% است.

  در مریضی ویتیلیگو یا لک و پیس، ملانوسیتا (سلولای تولید کننده رنگدونه) در بخشایی از بدن مثل پوست، غشای مخاطی و در مواردی در شبکیه چشم تخریب می شن و مریضی ویتیلیگو یا لک و پیس در هر دو جنس مذکر و مونث و در همه نژادا دیده می شه.

  محلای شایع مریضی شامل صورت به خصوص پلک و دور و بر دهن، آرنجا و زانوها، انگشتان دست و پا، قوزک پا، مچ دست و ناحیه تناسلیه، ولی در هر نقطه ای از پوست و مخاط ممکنه دیده شه. مریضی غیر از تغییر رنگ پوست و آثار اون آسیب دیگری رو متوجه فرد نمی کنه، ولی باید مورد توجه داشت که ممکنه ویتیلیگو با بقیه مریضیای سیستم ایمنی همراه باشه که باید تشخیص به موقع و درمان اونو مورد توجه داشت.
  محصول ریکالرسل یه فرآورده سلولیه و حاصل فرآوری سلولی در شرایط استریله. این محصول شامل سلولای کراتینوسیت وملانوسیت جدا از لایه اپیدرم پوسته، واسه تولید این محصول نیاز به داشتن یه نمونه از پوست بیماره که معمولاً از ناحیه نشیمنگاه جدا می شه.

  سلولای کراتینوسیت و ملانوسیت با هضم آنزیمی از لایه اپیدرم نمونه پوست جد اشده و به روش تزریق داخل اپیدرمی در لکه های حاصل از مریضی ویتیلیگو یا لک و پیس تزریق می شه. سلولای ملانوسیت موجود در این محصول مسئول تولید رنگ دانه و سلولای کراتینوسیت مسئول انتقال رنگ دانه به پوست بیماران هستن.
  از اواسط دوره بیست تا سی سالگی، پوست آدم توانایی ارتجاعی و جوانسازی قبلی خود رو از دست میده و کم کم حالت افتاده و شل شدگی به خود میگیره. با افزایش سن، آثار پیری روی پوست آدما به شکل وجود چین و چروک مشاهده می شه که این به دلیل کاهش وجود الاستین و فیبرای کلاژن این دو عنصر اصلی سازنده ساختار پوسته.

  در نتیجه کاهش الاستین و کلاژن، پوست خاصیت ارتجاعی خود رو از دست میده و با از بین رفتن سرحالی و تازگی، چین و چروکایی روی اون نمایان می شه. علاوه بر افزایش سن، عوامل محیطی مانند نور آفتاب، استرس و یا مصرف دخانیات دلیل خشک شدن پوست و شدید شدن در روند چین و چروک می شه.

  کلاژن یکی از پروتئینای مهم بدنه که در همه بافتای همبند بدن پیدا میشه و به طور فراوون در پوست هست، اهمیت وجود کلاژن در پوست بسیار بالاست به دلیل اینکه هر چی سن بالاتر میره، از اندازه این پروتئین کم میشه. اپیدرم پوست نازک تر شده و خاصیت ارتجاعی خود رو از دست میده و در آخر منتهی به پیدایش چین و چروک در فرد می شه.

  ساخت پروتئین کلاژن در پوست به وسیله سلولای فیبروبلاست انجام می شه. از جمله روشای نوین میشه به سلول درمانی پوست اشاره کرد. کلاژن با جفت و جور ساختن ماتریکس سلولی باعث حفظ ساختار و سرحالی پوست می شه.
  محصول رنیودرم سل یه فرآورده سلولی و حاصل فرآوری و کشت سلول در شرایط استریله. این محصول شامل سلولای زنده فیبروبلاست کشت شده جدا از لایه درم پوست خود بیماره. واسه تولید این محصول اول از پوست ناحیه پشت گوش مریض نمونه کوچیکی گرفته می شه. سلولای فیبروبلاست با روشای آنزیمی از نمونه پوست جدا شده و در محیط کشت استاندارد زیاد کرده می شن.

  داروی اداراوون اولین بار در شرکت داروسازی ژاپنی ساخته شد و در اول واسه بیماران گرفتار به سکته وارد بازار شد. اما بعد این شرکت با در نظر گرفتن اثرات دارو فهمید اداراوون روی افراد گرفتار به ALS یا مریضی نورونای حرکتی موثره. این مریضی یه مریضی عصبی – عضلانیه که تقریبا ۲، ۰۰۰ نفر از هر ۱۰۰، ۰۰۰ نفر جمعیت در دنیا به اون گرفتار می شن.

  یه شرکت داروسازی با تکیه بر توان کارشناسان داخلی موفق به تولید این دارو واسه اولین بار در کشور در دو سطح ماده اولیه و محصول پایانی (سرم تزریقی) در سال ۱۳۹۷ شد.
  تزریق این دارو به شکل وریدیه و پیچیدگی استفاده داره و هزینه هر تزریق در حدود ۱۱۰۰ دلار آمریکا هستش، از این رو هزینه سالیانه به کار گیری این دارو به بیشتر از ۱۴۵ هزار دلار می رسه. در حالیکه با تولید ان در کشور هزینه این دارو بسیار کاهش پیدا می کنه و البته این موضوع نشون دهنده این مطلب هست که کشور ایران هم می تونه به عنوان یکی از منابع تامین این دارو در دنیا فعالیت داشته باشه.

  وینورلبین

  Vinorelbine یه جدا نیمه سنتتیک vinblastineه با خصوصیات کلی مشابه با اون در درمان سرطان پیشرفته پستون و سرطان ریه نوع non- small cell کاربرد داره و هم اینکه در مورد دیگه بدخیمیا مثل لنفوما و تومورای تخمدان و پروستات هم استفاده می شه.
  این دارو به صورت محلول تزریقی در دو دوز ۱۰ میلی گرم/میلی لیتر و ۵۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر هست و یه شرکت داروسازی موفق به دریافت پروانه هر دو دوز این دارو با نام تجاری سوبلوین از سازمان غذا و دارو شد و هم اینکه در سال ۱۳۹۷ واسه اولین بار وینورلبین با دوز ۵۰ میلی گرم روونه بازار کرده.

  انتهای پیام/

  .

  منبع : https:yjc.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *