از ویژگی های مختلف استفاده از شاه توت چه میدانید؟! | تغذیه سالم

  No Comments سلامتی

  خواص شاه توت در برابر چشمون من دانه دانه از صورتی روشن به سیاهی تغییر رنگ میدن. بعضیا رو نشون کردم و تغییر رنگ رو به دقت هر روز سبک و سنگین میکنم. هرچه تیره تر می شن، شیرین ترن اما من کمتررسیدها رو بیشتر دوست دارم. از شدت گرمای هوا به زودی از باغچه خداحافظی می کنن و می رن.  شاه توتا از توتای سفید باوفاترند، […]

  خواص شاه توت

  در برابر چشمون من دانه دانه از صورتی روشن به سیاهی تغییر رنگ میدن. بعضیا رو نشون کردم و تغییر رنگ رو به دقت هر روز سبک و سنگین میکنم. هرچه تیره تر می شن، شیرین ترن اما من کمتررسیدها رو بیشتر دوست دارم. از شدت گرمای هوا به زودی از باغچه خداحافظی می کنن و می رن.

   شاه توتا از توتای سفید باوفاترند، با اینکه از یه خونواده ان. نه وقتی می رسن عجله ای دارن واسه وداع با درخت و ریشه هایی که از اون زندگی رو هدیه گرفتن و نه با یه باد و سختی و تکون، بدون ایستادگی، از آسمون به زمین می ریزن. حتما باید عزم جزم کنی و سراغ کندنشان برید، وگرنه روی درخت خشک می مانند و بعد از مرگ قطعی از ریشه هاشون «شاید» جدا شن.

  از درختشان دل نمی کنن، مثل مادری که فرزندش رو در بمباران شیمیایی در آغوش نگه می داره، مثل ایمان و باوری که در وجودت نهادینه شده یا مثل ذات پاکی که خلق شده. هروقت می خوام میوه بخرم، باید ترکیب رنگشون رو در نظر بگیرم تا بشقاب میوه هم مثل طبیعت رنگارنگ باشه.

  هرچه فصل، سخاوتمندتر باشه، بشقاب من هم رنگین تره. اما بعضی میوه ها رو بیشتر باید در بشقاب خودت بچینی و کمتر با بقیه سهیم شی؛ مثل میوه های موردعلاقه من.

  از همون روزای کودکی عاشق میوه های قرمز و بنفش بودم؛ آلبالو، گیلاس، انار، تمشک، توت فرنگی، زغال اخته، توت و تمشک جنگلی و اصل کاری شاه توت. البته به نظر من، گوجه فرنگی هم از این دسته س و میوه به حساب میاد. وقتی روی درخت یا در مغازه می بینمشان، می خندم. مدتا فکر می کردم رنگشون رو دوست دارم و از خاطراتی که برام یادآور می شن، خوشحال میشم. اما فهمیدم مواد معدنی اونا شادی آور است.

  میوه های تازه دیگه هم در من همین شعف رو ایجاد می کنن اما این رنگ، جور دیگه ایه و منابع هم تأیید می کنن که اونا به دلیل داشتن رنگدونه بنفش بسیار به درد بخور و شادی بخش ان و با احساس شادی رابطه دارن. قبل از اولین کورتون تراپی، یه دکتر عمومی منو متهم به «افسردگی» کرد. چند سال گذشت تا بعد از یه سری مشکلات کاری و زندگی در سال ٨٨ چند روان دکتر رو دیدم؛ حتی یکی از پزشکا گفت دلم نمیاد قرص برات بنویسم، اما همون دکتر با قرصای خواب آور سه روز منو تختخواب نشین کرد.

  ترسیده بودم؛ «ضعیف»، «لاغر»، «بی جون»، مشکلات «گوارشی» و «عفونی» و شَک ١٠ساله به «ام اس» کم نبود که حالا بخوام قبول کنم یه مریضی فقط روانی رو هم دارم. حمله نزدیک بود و علائم مریضی در حال گسترش و محیط دور و بر ناامن و استرس زا. به جای خواب آورها، ضدافسردگی تجویز شد و من دوباره عادی زندگی کردم.

  سه سال گذشت. آسیب دارو بود یا شرایط اون روزا که ضدافسردگی قوی تری تجویز شد، عادی زندگی کردم. در آخر، بهار امسال ورق برگشت و شاه توتا یادم انداختن که می شه بدون دارو هم افسردگی رو کنترل کرد.

  شاه توتا اون قدر وفادارند که هنوز از اردیبهشت روی درختای حیاط مونده ان و دوماهی هست که یه قرص از سبد داروهایم حذف کردم و هر روز چند دانه شاه توت از درخت می چینم.

  شرق

  اخبار در رابطه :

  شاتوت و خواص به درد بخور اون

  شکلای جور واجور توت و تاثیر اونا بر سلامتی بدن

  میوه شاه توت براى چه کسانى خوبه ؟

  آشنایی با خواص و مضرات توت فرنگی و طرز شستن اون

  شاه توت باعث کاهش فشار خون می شه 
   

  .

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *