از ویروس ابولا چه می دانید؟ | تغذیه سالم

  No Comments سلامتی

  از ویروس ابولا چه میدونید؟

  ویروس ابولا

  این روزا مریضی ابولا در کشورای افریقایی بازم درحال گسترشه و روزانه جون آدمایی رو در کشورای جور واجور و مخصوصا غرب افریقا میگیره.

  اما ابولا چیه؟

  ویروس ابولا یکی از کشنده ترین ویروسا هستش که باعث مریضی شدید و خونریزی در پستانداران می شه. ابولا میان آدما و میمونا در آفریقا بسیار شایعه. این ویروس یکی از ۵ ویروسیه که به عنوان کشنده ترین ویروسای جهان شناخته می شن.

  ابولا در حد متوسط به گرما حساسه و می تونه با گرما دادن به مدت نیم ساعت تا ۶۰ دقیقه در ۶۰ درجه سانتیگراد غیرفعال شه. جوشوندن به مدت ۵ دقیقه، تابش اشعه گاما ۱.۲ x106 راد یا اشعه UV ، ۶، ۲۰، ۳۲ و ۳۳ میتونه اثر داشته باشه.

  این ویروس اولین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی شناخته شد و در سال ۱۹۷۶ حدود ۳۰۰ نفر رو آلوده کرد و از هر ۱۰ نفر گرفتار به مریضی ۹نفر کشته شدن. در سال ۲۰۱۴ هم با منتشر کردن دوباره این ویروس که از گینه شروع شد و به کشورای همسایه سیرالئون و لیبریا گسترش یافت حدود ۷۰۰ نفر جون خود رو از دست دادن. این بزرگترین مورد گسترش ایبولا از نظر موارد دچار شدن، آمار مرگ و پراکندگی جغرافیایی هستش.

  مریضی ابولا چیه؟

  این مریضی معمولا آدمایی رو گرفتار می کنه که با خون یا مایعات بدن حیواناتی مانند میمون یا خفاش میوه خوار یا آدمای آلوده تماس داشتن. بیشتر مبتلایان اهل کشورای آفریقایی بودن. تب و خونریزی معمولا به صورت یهویی بروز می کنه و گسترش اونم از یه بیمارستان یا درمانگاه شروع می شه.

  تا الان هیچ درمانی واسه مریضی ویروسی ابولا وجود نداره. اما حفظ وضعیت طبیعی بدن، جلوگیری از کاهش سطح آب بدن و تامین مایعات بدن، مصرف داروهای ضد بستن خون در اوایل عفونت و جلوگیری از خونریزی، به کار گیری آنتی بیوتیک و آنتی میکوتیکس و کنترل سطح اکسیژن بدن و درمان عفونت های ثانویه از مراقبتای این مریضی به حساب میان.

  ابولا با سیستم ایمنی بدن چه می کنه؟

  وقتی ویروس ابولا وارد بدن می شه، چند سلول امنیتی رو در اولین خط دفاعی بدن هدف گیری می کنه. ابولا سلولای شاخه داری رو آلوده می کنه که وظیفه شون ارسال سیگنالای آلودگی روی سطح اوناس تا لنفوسیتا رو فعال کنن همون گلبولای سفید خون که تا قبل از ورود ویروس، آلودگیا رو نابود می کردن. اما با ورود ابولا دیگه سیگنالی مبنی بر ورود آلودگی فرستاده نمی شه.

  ابولا هم مانند بقیه ویروسا با ترفند کنترل اینترفرونا – پروتئینایی که در جواب به ورود عامل خارجی تولید می شه – عمل می کنه. در تحقیقات گذشته محققان نشون دادن که یکی از پروتئینای ابولا به نام VP24 نقش اساسی رو در این کنترل سازی اجرا می کنه.

  ابولا چیجوری باعث خونریزی می شه؟

  ویروسا با به کار گیری جریان خون به مناطق جور واجور بدن سفر می کنن و در محل مناسب جای گیری می کنن. ابولا به رگای خونی می چسبد و با تولید سیگنالایی، پوشش خونرسانی رگا رو دچار مشکل می کنه.

  مردم چیجوری نجات پیدا میکنن؟

  مبتلایان به این مریضی، بایست تحت درمانای مراقبت شده قرار گیرند. مبتلایانی که اندازه سلولای شاخه دار امنیتی اونا بیشتر باشه، شانس بیشتری واسه مقابله با این ویروس رو دارن.

  چیجوری میشه پیشگیری کرد؟

  پیشگیری از مریضی تب خونریزی دهنده ابولا در آفریقا با دشواریای چندانی روبه روست. به دلیل اینکه هویت و محل زندگی حیواناتی که مخزن ابولا هستن نامعلوم س، تنها چند راه ابتدایی واسه پیشگیری از مریضی پیشنهاد شده و اصل مهم در پیشگیری از آلوده شدن دوری از تماس مستقیم با بیماره.

  اگه مواردی از مریضی مشاهده شه، اولین کسائی که باید بسیار مراقب خطر باشن، کارکنان مراکز بهداشتی درمانی هستن. این افراد باید از پوشش کامل، ماسک، دستکش و عینک استفاده کنن. هدف از این کار جلوگیری از آلوده شدن با خون و ترشحات بدن فرد مبتلاست. هم اینکه اگه مریض بمیرد، باید از تماس با بدن مرده هم دوری کرد.

  محققان حالا در حال مطالعه این موضوع هستن که بتونن با بالا بردن سطح امنیت، اندازه نجات یافتگان رو زیاد کنن./ باشگاه خبرنگاران جوون

  .

  منبع :

  جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *