از ویتامین B چه میدانید | رژیم غذایی

  No Comments سلامتی

  همه چیز در مورد ویتامین B

  ماده مغذی که از اون با عنوان ویتامین B نام می برن، در واقع شامل ۶ ویتامین جدا محلول در آبه که کمپلکس یا مجموعه ویتامین B نامیده می شه. این کمپلکس نقش بسیار مهمی در تنظیم متابولیسم سلولها در بدن اجرا می کنه، به خاطر همین، انرژی لازم واسه هر نوع فعالیت فیزیکی رو واسه ما جفت و جور می کنه.

  بعضی وقتا شکلای جور واجور ویتامینایی که کمپلکس ویتامین B رو میسازن، در موادغذایی برابری یافت می شن، به خاطر همین احتیاجی نیس که واسه جبران کمبود این ویتامین در بدن، از مکملای غذایی اون استفاده کنین. تازمانیکه در رژیم غذایی خود از شکلای جور واجور و اقسام موادمغذی استفاده کنین، دچار کمبود ویتامین B نمی شین.

  در زیر به اطلاعات لازم درمورد ویتامین B می پردازیم.

  فواید ویتامینای B واسه سلامتی

  همه ویتامینای B واسه حفظ سلامت جسمی ما، در کنار همدیگه عمل میکنن. گاه هاً وقتی در یکی از شکلای جور واجور ویتامین های B کمبود داشته باشین، در بقیه اونا هم کمبود دارین.

  نوعای جورواجور ویتامینای B عبارتند از:

  ویتامین B1: تیامین

  ویتامین B2: ریبوفلاوین

  ویتامین B3: نیاسین

  ویتامین B5: اسید پانتاتونیک

  ویتامین B6: پیریدوکسین

  ویتامین B7: بیوتین

  ویتامین B9: اسید فولیک

  ویتامین B12 : سیانوکوبالامین

  این ویتامینای B درکنار همدیگه فواید بسیار زیادی رو بر تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت کارکرد سیستم عصبی بدن، حفظ متابولیسم و افزایش رشد و افزایش سلولها داره.

  ویتامین B6 هم به تجزیه پروتئینای مصرفی و مصرف موثر اسیدهای آمینه کمک میکنه. اونایی از افرادیکه به اندازه زیاد پروتئین مصرف می کنن—که بین بدنسازان بسیار متداوله—حتماً باید مصرف این ویتامین B خاص خود رو زیاد کنن چون اهمیت بسیار زیادی در بارگیری پروتئین در بدن داره.

  ویتامین B6 هم اینکه به حفظ ثبات قند خون در سطح نرمال کمک می کنه که واسه افرادیکه مشکل انسولین دارن، مثل افراد دیابتی یا اونا که قند خونشون پایینه، خیلی با اهمیته.

  و آخر اینکه ویتامینای B در جلوگیری از افسردگی هم وثرند و احتمال دچار شدن به بیماریای قلبی-عروقی رو هم پایین میارن.

  موادغذایی شامل ویتامین B

  ویتامینای B معمولاً در نون یا اجناس نانی یافت می شن، چون خمیر نون منبع بسیار خوبی از این ماده مغذیه.

  علاوه بر این منبع، منابع زیر هم پر از ویتامین B هستن:

  سیب زمینی

  موز

  عدس

  فلفل

  ماهی تن

  دانه ها

  آجیل

  تخم مرغ

  سیریالای صبحونه

  بعضی از شکلای جور واجور نوشابه های انرژی زا

  سینه مرغ

  آب گوجه فرنگی

  مقدار مصرفی پیشنهاد شده واسه ویتامین B

  از اونجا که ویتامینای B محلول در آب هستن، اصلا در بدن ذخیره نمی شن و اگه زیادتر از اندازه لازم مصرف شه، روزانه از بدن دفع می شه. به خاطر همین واجبه که هر روز به مقدار لازم از این ویتامین استفاده کنین تا دچار کمبود نشید.

  مقدار پیشنهاد شده واسه مصرف ویتامین  B6، ۱.۳ میلیگرم در روز تا سن ۵۰ سالگی و بعد از اون ۱.۷ میلیگرم در روزه. اما معمولاً پیشنهاد می شه که اگه اندازه کالریای مصرفیتان ۲۰۰ کالری عادی در روزه، مصرف خود رو تا ۲ میلیگرم در روز بالا بیارین.

  واسه بیشتر افراد، به شرط اینکه از شکلای جور واجور و اقسام موادغذایی در رژیم خود استفاده کنن، مشکلی در تامین ویتامینای B لازم بدن نیس. مسموم شدن زا این ویتامین فقط وقتی اتفاق می افته که مقدار بسیار خیلی از این ماده رو به صورت مکمل استفاده کنیم و زمانیکه اینجور مسئله ای اتفاق بیفته، مشکلات عصب شناختی یا بیحسی و بی حسی در فرد ایجاد می شه.

  علائم کمبود این ویتامین شامل موارد زیره اما دقت کنین که فقط محدود به اینا نیس: زخم شدن زبون، بدرفتاری و زودرنجی، گیجی، احساس افسردگی، تشنج.

  اطمینان یابید که در رژیم غذایی خود به اندازه کافی از موادغذایی شامل ویتامین B استفاده می کنین. حتی اونایی که رژیمای کم کربوهیدرات رو دنبال می کنن و به مقدار خیلی کمی از موادغذایی شامل مخمر استفاده می کنن، می تونین نیاز خود به این مکمل رو با مصرف غذاهایی مانند ماهی، سینه مرغ، و آجیل برطرف کنن. شکلای جور واجور و اقسام مکملای ویتامین B کمپلکس هم در بازار هست که درصورت وجود کمبود می تونین از اونا استفاده کنین.

  .

  منبع :gahar.ir

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *