از ویتامین دی چشم پوشی نکنید | بیماری

  No Comments سلامتی
  :  

  وتامین دی در بدن ما چه نقشی داره و جذب اون چه نقشی در بدن اجرا می کنه کارکرد اون چیجوریه و چگونگی تاثیرگذاری اون بر بدن به چه صورته

  به کودکان و آدمایی که در برابر اشعه آفتاب نیستن پیشنهاد می شه از مکملای ویتامین D استفاده کنن.

  دکتر اکبر کوشانفر؛ متخصص کودکان و استاد دانشگاه شهید بهشتی نوشت: ویتامین D به جذب کلسیم کمک و واسه استواری و سلامت استخون ها لازمه. ویتامین D اندازه کلسیم و فسفر رو از راه کمک به جذب اونا از مواد غذایی در روده ها و کلیه تنظیم کرده و اندازه طبیعی ساخت استخون رو ممکن ساخته و از کم شدن اندازه کلسیم سرم خون مانع می شه.

  کارکرد جذب ویتامینD

  ویتامین D2 در برابر نور خورشید به ویتامین D3 تبدیل می شه. به خاطر این پیشنهاد می شه روزانه نیم ساعت ۲ بار در هفته در تابستانا ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ که هوا خیلی گرم نیس انداما یا بدن در برابر آفتاب باشه تا اندازه لازم در بدن ساخته شه.

  به کودکان و آدمایی که در برابر اشعه آفتاب نیستن پیشنهاد می شه به خصوص در زمستانا که آفتاب کمه از مکملای ویتامین D استفاده کنن.

  طوری که یه ضرب المثل ایتالیایی گفته جایی که خورشید نمی ره دکتر میره. ویتامین D در سوخت و ساز بدن از اهمیت زیادی برخورداره. در تحقیقات گذشته نشون داده شده که کمبود ویتامین D به عنوان عامل اصلی به کمترین حد ممکن ۱۷ نوع سرطان و بیماریای سکته قلبی، افزایش فشار خون، دیابت، بیماریای طولانی پوست مانند اگزما، بیماریای کلیه، مشکلات پروستات، دردهای طولانی مانند استئوآرتریت، پوکی استخون، ضعف عضلانی، کولیت اولسروز (زخم روده بزرگ، آسم، مریضی M.S و چیزای دیگه ای به جز اینا) نشون داده شده. اندازه گیری ویتامین D، جهت بررسی اندازه ویتامین D در بدن منحصرا اندازه گیری آزمایش اون در خونه و اندازه ویتامین D لازم حیاتی در بدن ۵۰-۸۰ نانو گرم در میلی لیتره و مصرف اضافی اون واسه آینده در بدن ذخیره می شه.

  ویتامین Dتولید شده در بدن از کلسترول ساخته می شه. به خاطر این مصرف داروهای کم کننده کلسترول ممکنه باعث کمبود ویتامین D شه.

  در رژیمای غذایی کم کلسترول مانند گوشت، ماهی، لبنیات، شیر و تخم مرغ نشون داده شده با کمبود ویتامین D همراه س (به دلیل کاهش پروتئینا).

  پیشگیری و درمان کمبود ویتامین D

  پیشنهادایی جهت تامین اندازه کافی ویتامین D واسه افراد بالغ

  ۱- قرار گرفتن در برابر تابش نور خورشید به طور منظم در چهار فصل و تا حد امکان بیشترین سطح پوست.

  ۲- در صورت کمبود ویتامین D در بدن دریافت ۵۰۰۰۰ واحد بین المللی به طور روزانه به مدت ۳ ماه و آزمایش بعدی تنظیم ویتامین D خون بین ۵۰-۸۰ نانوگرم در میلی لیتر.

  ۳- درماتولوژیستا پیشنهاد کردن در صورت دوری از تابش نور خورشید واسه پیشگیری از راشیتیسم در کودکان و استئومالاسی بزرگسالان دو قرص ارکوکاسیفرول برابر ۵۰۰ واحد بین المللی نیازه و مشکلات دارویی اون نادره. ولی اکثرا ۹۰ درصد مردم ویتامین D لازم خود رو از تابش نور خورشید مثل تماس دستا و صورت، بازوها در بین پیاده روی به دشت می کنن تولید ویتامین در پوست بسیار سریع- است.

  در ایران جهت پیشگیری از راشی تیسم در کودکان قطره ویتامین A+D از پانزدهم تا یه سالگی ۲۵ قطره روزانه برابر ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D و ۱۵۰۰ واحد بین المللی ویتامین A پیشنهاد می شه و تا سن ۲ سالگی هم طبق شرایط و کمبود پیشنهاد می شه. در بررسی آزمایش ویتامین D در خون کودکان تو تهران برحسب شرایط فصل زمستون و کمبود آفتاب و شرایط پوشش ناجور پسران و دختران در مقابل آفتاب و هم اینکه افراد بزرگسال به خصوص خانوما در سنین بالا کمبود ویتامین D شایع و پیشنهاد به بررسی می شه. انجمن the vitamin D Cauncil که به وسیله john-jacob connel M.D بنیان گزاری شده.

  هدف این انجمن بررسی کمبود ویتامین D و بیماریای مربوط به اونم اینکه آموزش گروه های جور واجور شغلی، بررسی مقالات و آگاهی ادما از راه رسانه های مختلفه. تو تهران هم جمعیت متخصص کودکان پیشنهاد شده به دلیل گسترش کمبود ویتامین D در کودکان بالای ۲ سال آزمایشات خون از نظر کم خونی بررسی می شه. در صورت کمبود اقدامات درمانی انجام شه.

  مسمومیت با ویتامین D

  دریافت زیادتر از اندازه ویتامین D ممکنه ایجاد مسمومیت کنه. پس مقدار ویتامین D واسه پیشگیری و درمان باید براساس هر مریض بررسی، اجرا و با دقت مراقبت شه. در افراد طبیعی مصرف دراز مدت با دوزهای بالای ویتامین D که ۵۰ تا ۱۰۰ برابر برابر ۲۰۰۰ واحد بین المللی نیاز فیریولوژیک باشه، همیشه باید مسمومیت ویتامین D رو مورد توجه داشت.

  دوز مسمومیت شیرخواران و کودکان که حساسیت بیشتری دارن بعضی وقتا در اثر ناآگاهی والدین یا نبود کنترل در هیپوپاراتیروئیدی که ویتامین D به صورت درمان دراز مدت مصرف می شه ظاهر می شه. نکته باحال اینه که در صورت تابش زیادتر از اندازه اشعه آفتاب به پوست مسمومیت با ویتامین D روی نمی ده چون که طبیعت مکانیسمای زیاد واسه کاهش خطر بروز مسمومیت با این ویتامین رو داراس. علائم مسمومیت با ویتامین D با شکایاتی چون بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، بیقراری، یبوست، مشکل رشد، پرادراری، رنگ پریدگی، سردرد و افزایش فشار خون همراه س.

  مسمومیت با ویتامین D ممکنه منتهی به مشکل پیشرونده کلیه شه. ثابت شده مصرف روزانه ۰۰۰/۵۰ واحد بین المللی ویتامین D به مدت چند ماه دلیل ایجاد مسمومیت می شه. بعضی وقتا واسه درمان کمبود از مقدار خوراکی و تزریقی ویتامین D زیادتر از اندازه مجاز پیشنهاد و استفاده شده. این مقدار باید زیر نظر دکتر و به مدت کوتاه انجام شه. تجویز ویتامین D در کودکان از اهمیت خاص برخورداره. درمان مسمومیت با ویتامین D یعنی قطع دارو و مایع درمانی به اندازه کافی.

  ماهنامه دنیای سلامت

  .

  منبع : hidoctor.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *