از وجود قارچ در ناخن های پا چه می دانید؟ | تغذیه سالم

  No Comments سلامتی

  از وجود قارچ در ناخنای پا چه میدونید؟

  ناخنای کلفت شکننده و انگشتان پوسته شده، از مهمون شدن قارچ در ناخناتون حکایت می کنن. قارچایی که خیلی راحت و با بی دقتی در مراقبت از پاها درست می شن و در صورت بی توجهی تون، هرروز محدوده وسیع تری از پاهاتون رو اشغال می کنن.

  اگه در طول روز ساعتا کفش به پا دارین، بعید نیس با اومدن فصل گرما قارچا مهمون ناخنا و انگشتانتون شن. پس این مطلب رو بخونین تا با اینحال آسیب پوستی و روشای پیشگیری از اون آشنا شید.

  چیجوری ناخنا قارچ میزنن؟

  قارچ ناخن یه جور عفونته که خود رو با ترک خوردن، تغییر رنگ یا کلفت شدن ناخن و هم اینکه بعضی وقتا با شکاف خوردن پوست پا نشون میده. دلیل بروز این عفونت در انگشتان پا، قرار گرفتن در فضای گرم و مرطوبه. قارچا در رطوبت با سرعت افزایش می شن و آدما به خاطر پوشیدن دراز مدت کفش یا به کار گیری کفشای غیراستانداردی که گرما رو در پاها بالا می برن، به اون دچار می شن.

  همه قارچایی که در پاها و دور و بر ناخنا خونه می کنن از یه نوع نیستن، اما میشه گفت قارچا از هر یک جور که باشن، با به موقع درمان نشدن به سرعت افزایش می شن و محدوده وسیع تری از پای فرد رو اشغال می کنن.

  چه نشونه ای داره؟

  ناخنای قارچ زده بیشتر کلفت تر از حالت عادی هستن و بعضی وقتا ترک می خورن یا پیچ وتابی غیرعادی پیدا می کنن. با وجود ضخامت، این ناخنا خیلی راحت می شکنن و رنگشون معمولا رو به زردی میره. البته قارچا بعضی وقتا خود رو با نقطه های سفید روی ناخن نشون میدن؛ سفیدیایی که روزبه روز بزرگ تر می شن. در بیشتر موارد، محدوده قارچ به روش ناخن محدود نمی مونه و به پوست دور و بر اونم سرایت می کنه و هرروز قسمت وسیع تری از پوست رو هدف میگیره.

  چه کسائی گرفتار می شن؟

  احتمال ابتلای مردان به قارچ ناخن بیشتر از زنونه و افراد سن بالا بیشتر گرفتار این مشکل می شن. البته دچار بودن به دیابت، سندرم پای ورزشکاران، ضعف سیستم ایمنی یا مصرف دخانیات هم می تونه زمینه رو واسه رشد قارچ در پاها مناسب کرد. اگه به خاطر شغل یا ورزشی که انتخاب کردین مدت طولانی پاهاتون در آب قرار میگیره، احتمال قارچ زدن پاهاتون بیشتر می شه.

  چیجوری تشخیص بدیم

  علائم ابتلای ناخنا به قارچ رو با شما در میان گذاشتیم، اما یادتون نره که خیلی از مشکلات و بیماریای پوستی علامت مشابهی دارن و اگه پاهاتون در وضعیت بی نظمی هستن، بهتره به متخصص پوست مراجعه کنین تا مریضی تون درست تشخیص داده شه. کارشناسان پس از تشخیص مریضی شما با تجویز کرم، محلول موضعی، لاک موضعی ناخن، قرص و بعضی وقتا تراشیدن و برداشتن نقاط آسیب دیده پوست، به شما کمک می کنن.

  مراقب انگشتان پاتون باشین

  قارچ زدن اتفاق عجیب و سختی نیس. ممکنه شمایی که تا امروز به این مشکل گرفتار نشده بودین، به خاطر قرار دادن پاتون در شرایط ناجور، به قارچ ناخن و انگشت گرفتار شید. واسه جلوگیری از این اتفاق، بهتره این پیشنهادا رو رعایت کنین:

  • بعد از برگشتن به خونه، پاهاتون رو با آب و صابون بشورید.
  • بعد از شستن پاها، اونا رو با دقت خشک کنین، مخصوصا بین انگشتانتون رو.
  • همیشه ناخنای پاتون رو کوتاه نگه دارین.
  • هنگام کوتاه کردن ناخن یا سوهان کشیدن اون، از تمیز بودن ابزاری که به کار می برید مطمئن شید.
  • از کاشت ناخن، مخصوصا روی ناخنای پاتون، دوری کنین.
  • کفش مناسب فصل به پا کنین. در فصل گرما از کفشایی که تهویه مناسبی دارن استفاده کنین و هیچ وقت به خاطر قیمت ارزون یه کفش، بدون اطمینان داشتن از جنس فوم یا پارچه، اونو انتخاب نکنین.
  • مطمئن باشین در جورابی که به پا می کنین پلی استر زیادی به کار نرفته و سهم نخ در اون بیشتره.
  • اگه اهل رفتن به استخر هستین، بیشتر به تغییرات ناخنا یا بافت پوست پاتون توجه کنین تا در صورت بروز قارچ، به موقع اونو تشخیص بدین و درمان کنین.

  فقط انگشتان قارچ نمی زنن

  لابه لای انگشتا و زیر ناخناتون تنها محل مناسب واسه رشد قارچا نیستن. زیر بغل، کشاله ران و حتی پوست سر شمام می تونه فضایی مناسب واسه رشد قارچا باشه. یادتون نره که ژناتون به تنهایی باعث ریختن موهاتون نمی شن.

  محققان می گن اگه ساعات خیلی از روز زیر نور آفتاب کار می کنین، احتمال اینکه سرتون هرروز از مو خالی تر شه بالا میره. به گفته اونا گرمای هوا در کنار اشعه uv خورشید، به موهای شما آسیب می زنه و تعریق زیاد و خونه کردن گردوغبار در موهاتون، زمینه رو واسه ریزش مو جفت و جور می کنه. تعریق در ناحیه سر و قرار گرفتن این ناحیه در فضایی مرطوب و گرم، شرایط رو واسه رشد قارچا مناسب می کنه و به پوست سر و موهای شما آسیب می زنه.

  واسه کاهش این مشکلات، تلاش کنین هر هفته چند بار موهاتون رو بشورید و هیچوقت موهای چرب شده رو تحمل نکنین. گذشته از این، اگه باید زیر نور آفتاب کار کنین، یه کلاه آفتابگیر نخی یا حصیری روی سرتون بذارین یا اینکه پوست سرتون رو با پارچه های نخی مثل چفیه بپوشونین. گذشته از این، تلاش کنین به جای دوش گرفتن قبل از رفتن به محل کار، شبا حموم کنین تا مجبور به خشک کردن موتون با سشوار و وسایل گرمازای دیگه نباشین.

  جمع آوری : iranstyle.ir

  .

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *