از هپاتیت B بترسید | بیماری

  No Comments سلامتی

  این مریضی در اثر ویروسای جور واجور ایجاد شده و باعث التهاب و تورم در کبد می شه و به بافت کبد آسیب جدی وارد می کنه.
  یه متخصص مریضیای عفونی با تاکید بر اینکه اگه فردی به هپاتیت B گرفتار شد بهتره تا ۶ ماه صبر کنه و پس از اون آزمایش دهد، گفت: جلوگیری از رفتارای پرخطر و غیرایمن جنسی بهترین راه حل پیشگیری از دچار شدن به این هپاتیته.

  دکتر حمید عمادی با گفتن این که هپاتیت B یکی از خطرناک ترین شکلای جور واجور هپاتیتا هستش، گفت: این مریضی در اثر ویروسای جور واجور ایجاد شده و باعث التهاب و تورم در کبد می شه و به بافت کبد آسیب جدی وارد می کنه. ایشون اضافه کرد: هپاتیت B خیلی راحت از راه خون فرد رو آلوده می کنه. هم اینکه احتمال گرفتار شدن به اون نسبت به ایدز ۱۰۰ برابر و نسبت به هپاتیت سی، ۱۰ برابر بیشتره که ممکنه برخلاف مریضی ایدز از راه های ساده ای مانند روبوسی کردن و دست دادن هم فرد به اون گرفتار شه.

  این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، انتقال این مریضی از مادر به بچه رو یکی از شایع ترین راه های انتقال در این مریضی دونست و تاکید کرد: با وجود اینکه امروزه واکسیناسیون یکی از راه های جلوگیری از گرفتار شدن به این بیماریه اما هنوزم خیلی از مبتلایان به وسیله مادران آلوده درگیر این مریضی می شن.

  دکتر عمادی گفت: بیشتر بزرگسالانی که به هپاتیت B گرفتار می شن در درصد موارد و درزمان ۶ ماه آینده سلامتی خود رو باز پیدا میکنن اما در ۱۰ درصد دیگه احتمال ریشه کن شدن این مریضی کمه و در بدن باقی می مونه و دیگه آسیبی به سیستم بدن وارد نمی کنه. ایشون در ادامه گفت: از این ۱۰ درصد ۵ درصد اون ناقلین سالم هستن و ۵ درصد دیگه در حال پیشرفته که این ۵ درصد نیاز به درمان دارن. در گذشته به این حالت ناقلین سالم و حاملین سالم گفته می شد و امروزه هپاتیت طولانی غیرفعال اسمشه.

  زرد شدن پوست پس از قطع کامل تب در بدن مریض نشونه دچار شدن به هپاتیت B هستش
  این متخصص مریضیای عفونی گفت: علائم بالینی همه هپاتیتا مشترک بوده و مانند آنفلوانزاس که مریض دچار درد مفاصل و ماهیچه ها، تهوع و استفراغ، خستگی و ضعف، کوفتگی، بی اشتهایی و حالت سرماخوردگی می شه. هم اینکه علائم مهمی که در هپاتیت B هست، زرد شدن پوست پس از قطع کامل تب در بدن بیماره.
  دکتر عمادی با گفتن این که در مراحل اولیه مریضی هیچ نوع دارویی به مریض داده نمی شه و اگه مریض دچار استفراغ شدید و خونریزی شد تنها اقدامات حمایتی صورت میگیره، اضافه کرد: بعد از گذشت ۶ ماه اگه سیستم ایمنی بدن نتونست با ویروس مقابله کنه، هپاتیت B در بدن مریض طولانی می شه که در این حالت باید درمان شروع شه.

  این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، طولانی بودن هپاتیت B رو به دو نوع تقسیم کرد و ادامه داد: نوع اول وقتیه که ویروس در بدن و به خصوص در کبد پیشرفت کرده و بافت کبد رو نابود می کنه و نوع دوم وقتی اتفاق میفته که ویروس هپاتیت در بدن مریض باقی مونده اما در کبد پیشرفت نمی کنه و باعث آسیب اون نمی شه.

  ایشون با گفتن این که درمان این مریضی یه سال زمان میبره، گفت: با در نظر گرفتن اینکه مریض در چه مرحله ای از بیماریه دو نوع داروی خوراکی که هیچ گونه عوارضی نداره و تزریقی که دارای مشکلات شدیدیه واسه درمان بیماران تجویز می شه.
  دکتر عمادی اضافه کرد: داروی اینترفرون یه جور داروی تزریقیه که بعد از تزریق اون مریض در چند هفته اول دچار تب، لرز و حالت تهوع می شه. هم اینکه ممکنه که مریض دچار افسردگی شه و دست به خودکشی بزنه که بهتره در اول درمان مریض رو چک کنیم تا مطمئن شیم که زمینه مریضی افسردگی نداشته باشه.

  این متخصص مریضیای عفونی در آخر جلوگیری از رفتارای پرخطر و نا ایمن جنسی، نبود به کار گیری سوزن و سرنگ مشترک در معتادان و نبود به کار گیری مسواک و تیغ مشترک رو در کاهش دچار شدن به مریضی هپاتیت B موثر دونست و گفت: واسه پیشگیری از این مریضی بهتره که در اول تولد نوزاد واکسینه شه و پیشنهاد می شه اگه فردی به این مریضی گرفتار شد تا ۶ ماه صبر کنه و بعد از ۶ ماه آزمایش دهد تا به موقع بشه درمان رو شروع کرد.

  منبع : ایسنا

  جمع آوری سلامت اکاایران

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *