از همایش روز دیابت چه خبر؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  گزارش از همایش "روز جهانی دیابت" مرکز پزشکی خاص

  این روزا بحث دیابت داغه. در هفته ای که گذشت در گوشه و کنار کشور ما همایشا، کنفرانسا و برنامه های مختلفی درباره دیابت برگزار شد. ما هم روز دوشنبه (۲۰ آبان) به یکی از این مراکز در شهرمون رفتیم.

  در این همایش که جمعی از مبتلایان به دیابت به همراه خونواده هاشون در اون شرکت داشتن، درباره دیابت و موضوعاتی که مربوط به دیابت بود، حرفایی زده شد.

  در اول خانوم دکتر آرزو باجوری درباره کلیاتی از دیابت صحبت کردن. ایشون در مورد اپیدمیولوژی دیابت گفتن که حدود ۲۴۶ میلیون نفر در کل جهان گرفتار به دیابت هستن. در ادامه بیان داشتن که "در کشور ما ۳/۵ تا ۴ میلیون نفر به دیابت گرفتار هستن( حدود ۵ تا ۶ درصد جامعه) و بیشترین اندازه گسترش مریضی دیابت در شهر یزده (۱۶/۳درصد). تو تهران ۱۳ تا ۱۴درصد افراد بالای ۳۰ سال دیابت دارن. آمارها نشون میده که از هر پنج نفر یه نفر به دیابت گرفتار هستش یا در آینده به اون گرفتار می شه."

  خانوم دکتر باجوری می گن "حدود ۱۰درصد افراد دیابتی دچار مشکلات بینایی شدید می شن، حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد دیابتیا به دلیل مریضی قلبی عروقی و حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد به دلیل مشکل کلیه فوت می کنن."

  ایشون در ادامه گفتگوهای شون بیان داشتن "وزن ناسالم و کاهش فعالیت بدنی باعث می شه ۵۰ درصد جامعه در خطر دچار شدن به دیابت باشن. از این رو WHO (سازمان بهداشت جهانی) (۱) و IDF (فدراسیون بین المللی دیابت) (۲) در سال ۲۰۰۸ عزمشونو جزم کردن که شعار "روز جهانی دیابت" رو براساس اهمیت افزایش آگاهی بیماران طراحی کنن:

  ( Bringing Diabets to light  پیش به طرف سلامتی با آگاهی و علم بیشتر)

  ایشون در مورد تشخیص دیابت، قند خون ناشتای بالاتر از ۱۲۶ و قند خون ۲ ساعت بعد از غذای بالاتر از ۲۰۰ رو مطرح کردن. ایشون بیان داشتن که اگه قند خون ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ و قند خون ۲ ساعت بعد از غذا بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ باشه، شخص دیابت مخفی داره.

  خانوم دکتر باجوری در مورد علائم دیابت گفتن "در نوع یه، علائم خیلی سریع اتفاق می افتن، اما در نوع دو دیابت، به کندی رخ میدن، طوری که فرد در دیابت نوع  ۲ در زمان تشخیص، از ۷ سال قبل، قند خون بعد از غذا بالای ۱۵۰ داشته".

  علائم دیابت همونجوریکه میدونید:

  ۱- تکرر ادرار، ۲- تشنگی زیادتر از اندازه، ۳- از دست دادن وزن بدون افزایش فعالیت، ۴- ضعف و خستگی، ۵- گزگز یا بی حسی انداما و  ۶- بقیه علائم مانند خشکی و خارش پوست، عفونتای تکراری و دیر خوب شدن عفونت هاس.

  ایشون عوامل خطر دیابت رو چاقی، کاهش فعالیت، HDL کمتر از ۳۵ یا TG  (تری گلیسرید) بالاتر از ۲۵۰، سابقه فامیلی دیابت، سابقه دیابت بارداری یا تولد نوزاد با وزن بیشتر از ۴/۵ کیلوگرم و علائم مقاومت به انسولین گفتن.

  خانوم دکتر باجوری در ادامه صحبتای شون بیان داشتن که "کنترل قند خون، کنترل چربی خون ، کنترل فشار خون ، مراقبت از پا ، غربالگری چشم، غربالگری کلیه، رعایت رژیم غذایی، فعالیت بدنی منظم و جلوگیری از مصرف سیگار مواردی هستن که موجب کاهش هزینه ها می شن."

  ایشون ۵ اصل رو مطرح کردن که باعث می شه یه فرد دیابتی یه زندگی خوب داشته باشه. این ۵ اصل عبارتند از: آموزش، کنترل روزانه، تغذیه درست، فعالیت جسمی و مصرف روزانه داروها.

  ایشون با تأکید بر موارد فوق اقرار داشتن "اگه هر کدوم از پایه های فوق سُست شه، تعادل و در واقع کنترل دیابت به هم می خوره."

  در آخر ایشون به بحث استرس و دیابت پرداختن. بنا به گفته ایشون استرس دارای دو

  منبع : tebyan.net

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *