از هر ۶۵ کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم است! | بیماری

  No Comments سلامتی

  : از هر ۶۵ کودک یه نفر گرفتار به اوتیسمه!

  : علی ضیاء در برنامه «فرمول یه» میزبان مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران و شقایق دهقان سفیر این انجمن بود.
  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوون، سیدعلی ضیاء سه شنبه ۱۱ آبان، در دومین روز از اجرای برنامه صبحگاهی شبکه یه، اولین پلاتو خود رو به موضوع قضاوت اختصاص داد و پیشنهاد داد بکوشیم به جای قضاوت کردن درباره بقیه، یکم فکر کنیم!
  اونم اینکه در بخش خبرها به طنز درباره اخباری چون وارد کردن رطوبت سنج، گفته پروفسور کردوانی مبنی بر اینکه دیگه ایران دیگه آب نداره و بعضی خبرهای ورزشی و اجتماعی دیگه اشاره کرد.
  افزایش جرایم شکار گونه های حیات وحش
  در ادامه علی تیموری مدیر کل حفاظت محیط زیست در گفت و گو با مجری «فرمول یه» اعلام کرد: سال جرایم گونه های حیات وحش رو در شورای محیط زیست با ریاست رییس جمهور محترم افزایش دادیم. پس از نابودی شیر ایرونی، جریمه پلنگ در سال گذشته از ۵ میلیون تومن به ۸۰ میلیون تومن و جریمه بازه های شکاری ۶۰ میلیون تومن زیاد شده.
  ایشون اضافه کرد: مردمی که به گونه های چهارپا علاقه دارن باید بدونن جای این گونه ها در باغهای وحش و باغ پرندگان و… است. البته در سالهای گذشته علاقه مردم به حیوانات بیشتر شده.
  تیموری در جواب به سوال ضیاء مبنی بر اقدامات این سازمان علیه حیوان آزاری که بعضی وقتا در کشور هست، گفت: سازمان محیط زیست متولی حیوانات اهلی مثل سگ و گربه نیس.
  مدیر کل حفاظت محیط زیست در آخر گفت: واردات هر گونه حیوونی به داخل کشور و ارسال هر گونه حیوان به بیرون مرز کشور باید با محوز سازمان حفاظت محیط زیست باشین.
  دهقان: مردم خوبی داریم
  در ادامه شقایق دهقان بازیگر محبوب و سفیر اوتیسم در ایران، به برنامه ضیاء اومد و درباره جریانی که از بی خونه شدن اوتیسمیا تا ۲۰ روز دیگه خبر داده بود، گفت: انجمن که حدود سه سال مشغول به کاره، دارای ساختمانیه که بچه ها در اون خدمات دریافت می کردن، مالک اون ساختمون که یه سال ساختمانش رو در اختیار انجمن قرار داده بود و مرد بسیار محترمیه، به ملکش احتیاج داره.
  ایشون اضافه کرد: مردم اونقدر هنرمندان رو دوست دارن و به اونا اعتماد دارن، که هروقت دستمون رو به سمتشان دراز کردیم ناامید نشدیم. خداراشکر مردم رومون رو زمین ننداختند. ما مردم خوبی داریم، به خدا خوبند، عالی. همین که مردم به ما لطف و اعتماد دارن و اتحاد خوب و پاکی علیه مشکلات یا به نفع اتفاقات خوب دارن، جا داره ما هر لحظه خدارا شکر کنیم. ویتامین ۳ هم دو سال پیش جزو اولین برنامه هایی بود که درباره اوتیسم صحبت کرد.
  خوشحالیم صدای اوتیسم بلندتر شنیده می شه
  سعیده صالح غفاری مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران هم در سخنانی گفت: دو سال و نیم پیش در برنامه «ویتامین ۳» خدمت شما بودیم و درباره انجمنی صحبت کردیم که تازه داشت کار خود رو شروع می کرد. فعالیتامون در مدت گذشته باعث معرفی اوتیسم به جامعه، آشنایی با مشکلات خونواده ها، تلاش واسه مشورت با نهادهای دولتی، جریان سازی اوتیسم در کشور و…. شد. خوشحالم صدای اوتیسم از راه کمپین هنرمندان بلندتر و بلندتر شنیده می شه.
  ایشون گفت: بزرگترین مشکل کودکان اوتیسم که مهارتهای اجتماعیه میتونه با حضور در اجتماع حل شه. یه فرد اوتیسم از کودکی تا بزرگسالی دچار مشکلات بسیاریه و زندگی اون هزینه های بسیاری می خواد.
  مدیرعامل انجمن اوتیسم اعلام کرد: این طیف خاص نیازای خاصی دارن و درمان اوتیسم دراز مدت، سخت و هزینه آوره. این چهارطبقه بهونه س، خونواده اوتیسم به خونه احتیاج نداره، به خونهایی احتیاج داره که در کل کشور دور هم جمع شن، همه جا باید خونه ما باشه.
  از هر ۶۵ کودک یه نفر گرفتار به اوتیسمه!
  دهقان هم در ادامه اعلام کرد: این کودکان از نظر ظاهری قابل شناسایی نیستن، چون ظاهری به طور کامل عادی دارن. بدیش اینه از هر ۶۵ کودک، یکی شون ممکنه دچار اوتیسم باشه. یکی از چند تا نکته مهم درباره آگاهی رسانی به مردم اینه که تو یه صف طولانی در مطب دکتر که بچه ها منتظرن یا اماکن و وسایل نقلیه عمومی، وقتی این بچه ها بی قراری می کنن و صبوری ندارن، دست کم کاری که می تونیم انجام بدیم اینه که جای خودمون رو به اونا بدیم.
  ایشون اضافه کرد: من تالاسمی مینور دارم و می دونم دلیل این موضوع ازدواجای فامیلی در خونواده مادرمه اما ریشه مریضی اوتیسم شناسایی نشده و پدر و مادر در این مورد بی گناه هستن و نمی دونن دلیل چیه. آمار ۱ به ۶۵ بسیار خطرناکه و ما در مراکز استانها به خونهای اوتیسم نیاز داریم.
  ای کاش مردم اوتیسم رو بشناسن
  مادر دختر ۱۵ ساله ای که درگیر اوتیسمه، از بقیه مهمانان حاضر در استودیو بود که از مردم درخواست کرد نگاه بدی به بچه اون نداشته باشن و شرایط این کودکان رو بفهمن و گفت: ای کاش مردم مریضی فرزندان ما رو بشناسن.
  پدر کودک گرفتار به اوتیسم هم گفت: پارسا کوچولوی من تا سه سالگی گفتار داشت و شعر می گفت. آرزو داشتم بچه نخبه داشته باشم اما اون در سه سالگی متوقف شد، کلام اون دچار مشکل شد و حالا بدون کلامه. ای کاش مردم در خیابون اگه کودک اوتیسمی دچار تیک عصبی شد، فکر نکنن کودک دچار مشکل فرهنگیه، بلکه اون و خونواده اش رو بفهمن.
  ایشون گفت: خونواده ای که ماهی دو سه میلیون درآمد دارن، چیجوری می تونن از پس هزینه های شخصی زندگی شون مثل کرایه خونه و… بربیایند وقتی هزینه نگهداری فرزندشون همین میزانه؟
  غفاری هم اینکه در این برنامه از مردم درخواست کرد کمک کنن تا انجمن یه ون واسه جابجایی کودکان در اختیار داشته باشه و علی ضیاء اعلام کرد خیری رو می شناسه که خودرو رو واسه این انجمن جفت و جور می کنه.
  دهقان هم در آخر این گفت و گو گفت: از شما ممنونم که از اول همراه ما بودین و هر وقت برنامه ای داشتین از ما دعوت کردین، از همکارانم و هنرمندان ممنونم که از این کمپین پشتیبانی کردن.

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *