از هر ۰ نوزاد ایرانی یک نفر مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید | بیماری

  No Comments سلامتی

  : از هر ۰ نوزاد ایرونی یه نفر گرفتار به کم کاری مادرزادی تیروئید

  : فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم با اشاره به علل کلی کم کاری تیروئید گفت: از هر ۰ نوزاد ایرونی یه نفر به صورت مادرزادی دچار کم کاری تیروئید می شه.
  حسین خوشحال، در مورد مریضیای تیروئید گفت: تیروئید از مهمترین غدد درون ریز هستش و مریضیای به وجود اومده به وسیله اونم جزو شایع ترین مریضیای غدد درون ریزه.
  ایشون با اشاره به اینکه غده تیروئید در جلوی گردن واقع شده و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون که تا حدودی قابل تشخیصه اضافه کرد: پرکاری و کم کاری تیروئید از کلی مریضیای به وجود اومده به وسیله تیروئید هستش و موضوع کم کاری در هر سنی می تونه واسه فرد بروز کنه.
  فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم به کم کاری مادرزادی تیروئید اشاره کرد و اضافه کرد: بعضی از نوزادان به دلیل نداشتن غده تیروئید یا نبود تشکیل کامل این غده دچار کم کاری مادرزادی می شن که گسترش اون در جهان یه در ۴-۳ نوزاد زنده س.
  خوشحال ادامه داد: اما تحقیقات این رو نشون میده کلا کم کاری تیروئید مادرزادی یه در ۰ الی هزار نوزاد زنده و در اصفهان یه در ۵۰۰ نوزاد زنده س.
  ایشون گفت: بروز کم کاری تیروئید به صورت اکتسابی در هر سنی ممکنه بروز کنه که بیشترین دلیل اون کمبود یده. البته باید توجه داشت ۶۰ درصد وزن هورمونای تیروئید رو ید تشکیل میده.
  فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم گفت: حالا خوبیش اینه امروزه در ایران مشکل کم کاری تیروئید به وجود اومده به وسیله کمبود ید برطرف شده ولی با این وجود زنان باردار باید نسبت به مصرف قرصای شامل ید تحت نظر دکتر دست به کار شن.

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *