از هر سه مرد یک نفر مبتلا به سرطان پروستات است!!! | بیماری

  No Comments سلامتی

  : از هر سه مرد یه نفر گرفتار به سرطان پروستاته!!!

  : از هر سه مرد یه نفر گرفتار به سرطان پروستات است!!!

  امکان قطعی پیشگیری از این سرطان ممکن نیس اما میشه مریضی رو در مراحل ابتدایی تشخیص داد و مانع از رشد و پیشرفت غده سرطانی شد. سرطان پروستات جز سرطانای میکروسکوپی و بی خطر هستش که سلولای سرطانی در غده پروستات وجود دارن اما بسیار کنه رشد می کنن. در بین مردان ۵۰ تا ۵۹ سال از هر سه مرد یه نفر گرفتار به این سرطان میکروسکوپی هستن که این رقم در مردان ۷۰ تا ۷۹ به چهار از هر ده نفر می رسه و از هر ده مرد بالای ۷۹ سال هفت نفر دچار این مریضی هستن. اما باید گفت که در بیشتر موارد، تنها تو یه درصد موارد سلولای سرطانی رشد کرده و مشکل ساز می شن. واسه تشخیص به موقع مریضی باید پس از پنجاه سالگی، هر سال یه بار به دکتر مراجعه کرد.

  توجه به سن در این نوع سرطان خیلی با اهمیته چون تاثیر زیادی در تشخیص و درمان مریضی داره. پیشرفت سرطان پروستات، خصوصا قبل از شروع درمان بیشتر کنه و حتی در مواردی ممکنه بی اینکه فرد از مریضی خود اطلاع داشته باشه، تومور سرطانی تا آخر عمر در بدن اون رشد کنه. به خاطر همین با افزایش سن حتما باید واسه تشخیص به موقع مریضی، به دکتر مراجعه کرد. اما توجه به مریضی فقط مربوط به مردان ۶۰ تا سال نمی شه بلکه یافته های کالبد شکافیا نشون میده که ۲۰% افراد ۴۵ ساله و بیشتر از ۷۰ تا ۸۰% مردان بالای ۸۰ سال، نشونه هایی از سرطان رو داشتن.

  یکی از نکات قابل توجه در مورد سرطان پروستات اینه که مردان نسبت به زنان کمتر حاضر می شن به دکتر مراجعه کنن و مورد معاینات پزشکی واسه تشخیص احتمالی مریضی قرار گیرند. از اونجا که بسیاری مثل این مسائل با افزایش سن به وجود میاد، ضعف و ناتوانی جسمی رو دلیل اون می دونن و بهتر می دونن اونو ندیده بگیرن.

  شمار مبتلایان به این سرطان طی سالیان گذشته خصوصا در آمریکا و کشورای غرب اروپا در رو به زیاد شدنه، طوری که این رقم در پنج سال گذشته در آمریکا، دو برابر شده. اما مردان اروپای شرقی و آسیا کمتر دچار این مریضی هستن. علاوه بر نژاد، محیط زندگی هم در بروز مریضی اثر میذاره که تغذیه می تونه یکی از این عوامل باشه.

  عوامل زمینه سرطان پروستات
  سن مهم ترین عامل در دچار شدن به سرطان پروستاته. بیشتر از سه چهارم بیماران گرفتار، بالای ۶۵ سال سن دارن.

  دومین عامل مهم، سوابق فامیلیه. مردانی که آشنایان درجه یه ( پدر و داداش) اونا سرطان پروستات دارن، بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به این مریضی هستن. تحقیقات نشون میده این احتمال ۲ تا ۵ برابر دیگرونه.

  نژاد هم یکی دیگه از زمینه های بروزه. تحقیقات نشون دهنده این مطلبه که مردان مشکی پوست، بیشتر از بقیه ممکنه گرفتار به این سرطان شن. با این حال اگه آفریقاییا و ژاپنیا در آمریکا زندگی نکنن، این احتمال تا حد زیادی کم میشه، که این به خاطر تغییر در عادات غذایی( مصرف غذاهای چرب)، مصرف دخانیات و…است.

  مصرف غذاهای چرب هم می تونه یکی دیگه از فاکتورهای دچار شدن به سرطان پروستات باشه و چربیای حیوونی در این مورد بسیار خطرناک هستن.

  مقدار بالای هورمون مردونه؛ آندروژن، هم خطر بروز این مریضی رو در بعضی از مردان زیاد می کنه. اما این احتمال هنوز به طور قطعی ثابت نشده.

  مطالعه روی عده خیلی از مردان مؤید این مطلبه که درصد بالایی از سرطان پروستات در کسائی دیده می شه که اضافه وزن دارن. در واقع بی تحرکی ، نبود انجام فعالیتای فیزیکی و چاقی زمینه های بروز مریضی رو مناسب می کنه.

  هنوز هیچ دلیلی مبنی بر اینکه استرس می تونه در بروز این مریضی نقش داشته باشه یا نه ثابت نشده.

  نکته دیگه این که گر چه عجیب به نظر می رسه اما قرار گرفتن در برابر نور خورشید می تونه یه عامل دفاعی در برابر دچار شدن به سرطان پروستات باشه. در واقع مردانی که مدت زیاد در برابر اشعه خورشید هستن، دیرتر و به صورت میانگین ۵سال نسبت به بقیه دچار این مریضی می شن.

  آزمایشات تشخیصی
  براساس گفته سازمان اورولوژی، مردان با شروع ۵۰ سالگی حتما باید به دکتر مراجعه کنن و مورد آزمایش قرار گیرند. کسائی که سابقه این مریضی رو در خونواده دارن، باید پس از ۴۵ سالگی آزمایش بدن. بدیش اینه سرطان پروستات یه مریضی خاموشه که در مراحل ابتدایی، هیچ نشونه ای نداره.

  مراحل جور واجور مریضی
  سرطان پروستات سه مرحله اصلی داره. در درجه اول، تومور سرطانی فقط در غده پروستات رشد می کنه. در مرحله دوم مریضی، سرطان بیرون از غده پروستات افزایش پیدا میکنه و در مرحله سوم، مریضی اون قدر پیشرفت می کنه که در غالب موارد به استخون هم می رسه.

  درمان سرطان پروستات

  عادی ترین درمان همیشه جلوگیری از پیشرفت سرطانه. این درمان گاه با عمل جراحی و برداشتن غده پروستات صورت میگیره و در مواردی هم ازروش پرتو درمانی استفاده می شه.

  از بیست و پنج سال تا کنون یافته های جراحی تا حد زیادی امیدوار کننده س، طوری که امروزه حدود % درمانا موفقیت آمیزه. اما با این حال عمل جراحی مشکلات جانبی هم به دنبال داره. معمولا پس از عمل جراحی مریض بی اختیاری ادرار پیدا می کنه که کلا این مشکل پس از چند هفته و یا بیشترین حد چند ماه برطرف می شه و هم اینکه اگه اعصاب تحریک کننده آسیب ببینن، واسه مریض مشکل در نعوظ هم به وجود میاد. مریضایی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرن باید پنج تا ده روز در بیمارستان بستری شن. در مورد درمان پرتو درمانی باید گفت که از ده سال پیش تا کننون این روش درمانی پیشرفت زیادی کرده و قابل قیاس با عمل جراحیه. البته ممکن تا سه سال پس از پرتو درمانی فرد دچار ناتوانی جنسی شه که نیاز به درمان داره. در مواردی که سرطان خیلی پپیشرفت نکرده و غده سرطانی هنوز کوچکه که حالا خوبیش اینه تقریبا نصف بیماران در این مرحله هستن ، روش درمانی دیگری با به کار گیری پرتوهای رادیواکتیو پیشنهاد می شه. در این روش درمان دکتر ذرات ریز رادیواکتیو رو در غده پروستات جای میده. پیشرفت این روش از ده سال پیش تا به امروز موفقیت آمیز بوده و مشابه روش پرتو درمانیه فرقش اینه که احتمال بروز ناتوانی جنسی پس از درمان، از راه پرتو درمانی کمتره. این روش درمانی واسه کسائی که مشکلات مجرای ادراری دارن، پیشنهاد نمی شه.

  تغذیه و تاثیر اون در سرطان پروستات
  کارشناسان تغذیه همیشه روی این موضوع تاکید دارن که نغذیه درست رمز سلامتی و پیشگیری از مریضی هاست. سرطان پروستات هم از این قانون مستثنی نیس و باید عادات غذایی مناسب در این رابطه رو شناخت. از اول سالهای ۱۹۹۰، تحقیقات زیادی تاثیر بد بعضی از عادات غذایی رو در دچار شدن به این مریضی نشون داد. رژیم غذایی پر از مواد چرب، خصوصا چربیای حیوونی یکی از زمینه های بروز بیماریه.

  هم اینکه مردانی که ماهی نمی خورن دو تا سه برابر بیشتراز کسائی که این ماده غذایی به درد بخور رو مصرف می کنن، در برابر دچار شدن به این سرطان هستن. خوردن فراوردهای دریایی خصوصا ماهیای چرب مانند ماهی آزاد، تن، ساردین و… می تونه یکی از راه های پیشگیری باشه.

  از طرفی باید به تاثیر مصرف " بتا کاروتن" و " لیکوپن" در پیشگیری از این سرطان اشاره کرد. " بتا کاروتن" در سبزیجات سبز و هویج به مقدار زیاد هست و گوجه فرنگی، هندوانه، انگور و جانوران سخت پوست منبع غنی " لیکوپن" حساب می شن. روغن دانه کتون یکی دیگه از مواد غذاییه که می تونه رشد و افزایش سلولای سرطانی رو کم کنه.

  روغن دانه کتون علاوه بر اینکه پر از اسیدهای چرب به درد بخور امگا۳ه، می تونه اندازه تستوسترون خون؛ هورمون مردونه ای که پیشرفت سرطان پروستات رو شدید شدن می کنه رو هم پایین می آورد.

  و در آخر اینکه تحقیقات نشون میده که رژیم غنی از کلسیم ممکنه احتمال بروز سرطان پروستات رو زیاد کنه که هنوز تحقیقات در این باره ادامه داره.

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *