از هر۳ کودک | یکی آسم دارد | بیماری

  No Comments سلامتی

  آسم سردسته مریضیای طولانی دوران کودکیه. این مریضی به دلیل طولانی بودن، دلیل موارد زیادی از غیبتای مدرسه ایه و شایع ترین تشخیص موقع پذیرش و بستری کودکان در بیمارستانای کودکانه. در این مریضی راه های هوایی بزرگ و کوچیک به درجات جورواجور انسداد پیدا می کنه و معمولاً این مریضی خود رو به دنبال یه عامل محرک نشون می دهد.

  در این مورد آقای دکتر مصطفی مشخص، رئیس انجمن علمی آسم و آلرژی ایران توضیح میدن:

  گسترش آسم کودکان در کشور ما چیجوریه؟

  در دهه میلادی یه طرح بین المللی مطالعه آسم و آلرژی در کودکان در ۵۵ کشور دنیا انجام شد که ایران هم در اون طرح شرکت داشت. در اون بررسی اندازه گسترش علایم آسم کودکان رو در ایران بین ۸ تا ۱۲ درصد آزمایش کرده بودن. در تحقیقاتی که تازگیا خود ما انجام دادیم، برآورد آسم کودکان تو تهران بالای ۳۰ درصده، یعنی از هر سه کودک، یه نفر علایم آسم رو نشون می دهد که این آمار در کلان شهرها به خصوص تو تهران هشداردهنده س. به خصوص در فصولی که ما آلودگی هوا رو بیشتر داریم، مانند فصل پاییز و تابستون که اندازه گاز ازن افزایش پیدا می کنه و در بهار به دلیل گرده افشانی گلا.

  الان آسم در چه سن و جنسی شایع تره؟

  متأسفانه قربانیان اصلی آسم رو کودکان و نوجوانان تشکیل می بدن. آسمی که در کودکان داریم، بیشتر از نوع آلرژیکه. ۸۰ تا درصد از آسم کودکان به دلیل عوامل محیطی حساسیت زا و تحریک کننده ایه که در محیط زندگیه. این اندازه در بزرگسالان تا حدود ۵۰ درصد آلرژیکه و بقیه اش رو بقیه عوامل فیزیولوژیک تشکیل می دهد.

  دلیل خاصی داره؟

  جنبه های ژنتیکی داره، چون در آسم و آلرژی ده ها ژن جورواجور موثر هستن. افراد با زمینه ژنتیک که به اون آتوپی می بگیم، تحت اثر تماس تکراری با عوامل محیطی که همون مواد حساسیت زا و آلرژنا و مواد تحریک کننده مثل آلودگی هوا، دود سیگار و چیزای دیگه ای به جز اینا س، قرار می گیرند و دلیل می شه در تعامل میان عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی آسم و آلرژی بروز یابد.

  همه اینا موثر هستن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که آسم مریضی ساده ای نیس. این مریضی نه فقط دستگاه تنفسی رو درگیر می کنه، بلکه بقیه دستگاه ها مانند دستگاه ایمنی، سیستم عصبی، غدد درون ریز و حتی روح و روان مریض رو تحت اثر قرار می دهد و همه اینا موجب پخش گسترش آسم در سنین جورواجور می شه.

  چه عواملی موجب پیدایش علایم آسم یا شروع حمله آسم می شه؟

  عوامل محیطی دو دسته هستن که روی بروز آسم و شدید شدن مریضی و حمله آسم اثر می گذارن.

  یه دسته عوامل حساسیت زا یا آلرژن هستن که شکلای جور واجور زیادی دارن، مانند گرده های گل و گیاه که در فصول جورواجور فرق داره. مثلا، در فصل بهار، بیشتر درختان گرده افشانی می کنن مانند چنار و کاج، در فصل تابستون، بیشتر علوفه گرده افشانی می کنن مانند یونجه، در فصل پاییز بیشتر گرده افشانی گیاهان هرز رو داریم که ایجاد مشکل می کنه. علاوه بر گرده ها، هاگ، قارچا، گرد و غبار موجود در لایه های فرش و  تختخواب و بالش و اتاق خواب، دود آتیش و خودرو، دود سیگار، حیوانات مودار مانند سگ و گربه به خصوص فضولات و بزا ق شون، وضعیت آب و هوا (سرد و توفانی)، بوهای تند و افشانها، گرد و غبار به وجود اومده به وسیله جارو کردن، دویدن، ورزش و فعالیت بدنی خیلی سخت، سرماخوردگی و سینوزیت از جمله عوامل شروع حمله آسم هستن. کودکان خردسالی که زمینه آسم و آلرژی در اونا یا خونواده شون هست، به بعضی غذاها مانند شیر گاو، تخم مرغ، غذاهای دریایی، بادام، آجیل یا گندم ممکنه حساس باشن.

  تشخیص این مسئله با دکتر متخصصه که اگه لازم باشه پیشنهادایی از نظر دوری غذایی میده.

  رطوبت هوا تأثیری در بروز آسم داره؟

  در جاهایی که رطوبت هست، قارچا بیشتر رشد می کنن و یا موجوداتی از طایفه سخت پوستان به نام مایتا که در فارسی به اون هیره می می گن که در فضاهای تاریک و مرطوب و گرم بیشتر رشد می کنن. از حشرات، شکلای جور واجور سوسکا از نژادهای آلمانی، آمریکایی، شرقی همه شدیدا آلرژی زا هستن که بیشتر در جاهای نمناک مانند حموم و جاهایی که نظافت رعایت نشه، دیده می شه. بقیه حشرات مانند زنبورها که نیش می زنند، می تونن آلرژیای خیلی شدید از نوع شوک آنافیلاکسی بسازن یا حمله زیاد مشکل تنفسی بدن. تماس با هوای سرد و خشک مثلاً موقع اسکی هم ممکنه موجب حمله آسم شه.

  چه پیشنهاد ای واسه درمان بهتر کودکان گرفتار به آسم دارین؟

  همیشه گفتن که پیشگیری مقدم بر درمانه و مقدمه پیشگیری، آموزش. مهم ترین اصل، آموزش به بیماران و خونواده س تا بدونن که چیجوری باید از بروز آسم و آلرژی جلوگیری کنن. پیشگیری یعنی اینکه اگه در خونواده ای زمینه مریضی آسم هست، باید با کمک دکتر به عوامل خطرزای محیط زندگی اش پی ببره و از اونا دوری کنه. بعد از این دو بحث، تشخیص سریع و درست، و درمان دقیق و به موقع از اهمیت به سزایی برخورداره و از پیشرفت مریضی جلوگیری می کنه.

  باید به مریض آموزش بدیم که در تشخیص حتی به دکتر کمک کنه و بدونه که زمینه های خطر چیه؟ مریض باید بدونه که نشونه های مریضی چیه و حتی بتونه شدت مریضی رو تشخیص بده که آسم خفیفه یا شدید، حاده یا طولانی.

  چه فرقی میون این درجه بندی از دید شدت هست؟

  آسم به سه دسته تقسیم می شه: آسم ناچیز که به طور سرپایی قابل درمانه، آسم متوسط که حتماً باید به اورژانس مراجعه شه و آسم شدید که باید بستری شده و تحت مداوای دقیق قرار بگیره.

  علایم مریضی آسم به طور عادی چیه؟

  کلا علایم آسم یعنی سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه و احساس گرفتگی و فشار در سینه. منتهی ممکنه در میون این علایم، کودکی فقط سالای سال سرفه داشته باشه، ولی تنگی نفس و خس خس نداشته باشه و این پزشکه که باید بررسی کنه و تشخیص بده. به جز این علایم، اگه آسم زیاد و شدید باشه ممکنه علایمی مثل تنفس سریع، افزایش تعداد نبض، رنگ پریدگی یا کبودی در ناحیه لبا و ناخنا (خطرناک ترین علامتا)، بی تابی و هیجان، خواب آلودگی، عرق ریزی حتی اغما داشته باشه که همه این علایم نشون دهنده کاهش اکسیژن و افزایش گاز کربنیک در خون و مشکل تنفسیه که نیازمند درمان اورژانسه.

  چه پیشنهادایی به والدین کودکان گرفتار به آسم درباره آلودگی هوا دارین؟

  متأسفانه دو گروه مهم قربانیان آلودگی هوا کودکان و سالمندان هستن. به خاطر این که کودکان بیشتر به آسم گرفتار می شن و در حال رشد و نمو هستن و آسیب پذیرتر، و سالمندان به خاطر این که مریضیای طولانی تنفسی و مریضی های قلبی و عروقی بیشتری دارن.

  پیشنهادایی که می کنیم اینه که از منزل بیرون نیایند و پنجره ها رو ببندند و اگه دیدن علایم مریضی شون در حال تشدیده، حتماً با دکتر در تماس باشن تا اگه لازم بود، نوع یا مقدار داروهایشان رو تغییر بدن.

  *

  منبع : tebyan.net

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *