از نظر طب ایرانی مصرف پیاز برای چه کسانی مفید است؟ | طب ایرانی

  No Comments سلامتی

  مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

  از نظر طب ایرونی مصرف پیاز واسه چه کسائی خوبه؟

  پیاز واسه سردمزاجان چاق خوبه

   

  چند نکته در مورد «پیاز»، برگرفته از جلد پنجم کتاب «الشامل لصناعه الطبیه» نوشته ابن نفیس (قرن هفتم هجری قمری)، از بزرگترین حکما و اطبای مسلمون، و اولین کاشف گردش خون ریوی در کتاب «توضیح تشریح قانون». انتخاب  مطلب، و برگردان از عربی به وسیله دکتر مجید انوشیروانی انجام شده.

  هرچه تندی و تیزی پیاز، بیشتر و شکل اون کشیده تر باشه، «جوهر ناری» اون بیشتره و پس گرمی و خشکی بیشتری در بدن بوجود می آورد. پیاز گرد سفید از پیاز کشیده سرخ، به میونه روی نزدیک تره و واسه مصرف روزانه در سالاد و در طبخ و پز مناسبتره. اینجور پیازی موقع پوست کندن و خرد کردن هم سوزش چشم کمتری بوجود میاره.

  کسائی که در هوای گرم دچار سردرد می شن از خوردن پیاز خام (به خصوص پیاز سرخ کشیده) در تابستون جداً دوری کنن.

   

  در کل پیاز خام بیشتر حالت دارویی داره (کیفیتای گرمی و خشکی بدن رو زیاد می کنه) و پیاز پخته بیشتر حالت غذایی داره ولی از اون خلطهای غلیظ سوداوی و بلغمی بدست میاد. پس کسائی که دچار غلظت خون و انسدادهای عروقی هستن باید در مصرف پیاز پخته هم زیاده روی نکنن، البته مصرف مقدار متوسطی از پیاز خام سفید شیرین می تونه به کاهش غلظت خون و بهبود جریان اون کمک کنه.

   

  پیاز سرخ شده باعث افزایش میل جنسی می شه

  گرمی و خشکی پیاز با پختن اون کم میشه و به میونه روی نزدیکتر می شه.
  پیاز واسه سردمزاجان چاق خوبه چون موجب باز شدن مجاری گوارشی و پاکسازی معده و دفع بیشتر ادرار می شه ولی واسه گرم مزاجان زیان آوره و با طبع اونا موافق نیس، همونجوری که گفته شد پیاز (به خصوص پیاز سرخ تند و تیز) می تونه موجب سردرد اونا شه تا جایی که حتی بوییدن اونم می تونه سردرد بوجود میاره. اینجور آدمایی در صورت تمایل به مصرف پیاز باید فقط مقدار کمی پیاز سفید گرد شیرین بخورن و یا ترشی اونو بخورند.

  پیاز سرخ شده در روغن هم تولید منی رو بسیار زیاد می کنه و هم میل جنسی رو زیاد می کنه پس مردان مجرّد (یا متأهلانی که همسر باردار یا شیرده یا مریض دارن) بهتره از مصرف اون بپرهیزند. مصرف پیاز موقع سفر به مناطق سردسیر به درد بخور دونسته شده.

   

  

  .

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *