از نشانه های هشداردهنده کمبود اکسیژن در خون | بیماری

  No Comments سلامتی
  : مجموعه: بیماریا و راه درمان

  بدون اکسیژن کافی در ریه ها، انداما نمی تونن به درستی عمل کنن

   

  عضلات می تونن به مدت زمان محدودی بدون اکسیژن به سوزوندن سوخت ادامه، اما سطوح اکسیژن پایین اگه حالت طولانی به خود بگیره موجب ضعف عضلانی می شه. هم اینکه، روبرو شدن با تنگی نفس دور از انتظار نیس.

   

  تنفس فعالیتی غیر ارادیه که بدن آدم چه بدونیم و چه نباشیم اونو انجام میده. بدن آدم واسه باقی موندن به اکسیژن نیاز داره تا نه فقط روند تنفس رو حفظ کنه، بلکه گردش اکسیژن از راه خون که موجب انتقال اکسیژن به تموم اندامای حیاتی، سلولا و بافتا در بدن می شه، صورت بگیره.

   

  شرایطی که بدن به اندازه کافی اکسیژن در اختیار نداره به نام هیپوکسمی شناخته می شه. هیپوکسمی می تونه زیاد بوده، و یه دفعه در نتیجه وضعیتی اضطراری اتفاق بیفته، یا طولانی باشه که با گذشت زمان به دلیل شرایطی مانند مریضی طولانی انسدادی ریه (COPD) شکل بگیره. در ادامه با بعضی از مهم ترین نشونه های کمبود اکسیژن در بدن بیشتر آشنا میشیم.

   

   

  بدن آدم واسه باقی موندن به اکسیژن نیاز داره تا روند تنفس رو حفظ کنه

   

  ضعف یا سرگیجه

  یکی از نشونه های شایع سطوح پایین اکسیژن در خون آدم احساس ضعف یا سرگیجه سریع تر از شرایط عادیه. بعضی افراد وقتی که یه دفعه از جای خود بلند می شن، سرگیجه یا تاری دید موقت رو تجربه می کنن. اما آدمایی که به اندازه کافی در خون خود اکسیژن ندارن، بیشتر هر روز با هر سطح از فعالیت سبک یا سنگین این شرایط رو تجربه می کنن.

   

  عضلات می تونن به مدت زمان محدودی بدون اکسیژن به سوزوندن سوخت ادامه، اما سطوح اکسیژن پایین اگه حالت طولانی به خود بگیره موجب ضعف عضلانی می شه. هم اینکه، روبرو شدن با تنگی نفس دور از انتظار نیس.

  از اونجایی که خون اکسیژن رو به سراسر بدن انتقال میده، احساس ضعف یا سرگیجه سریع یکی از نشونه های نبود حمل اکسیژن کافی به بخش هاییه که به اون نیاز دارن.

   

  خستگی

  خستگی طولانی یکی از نشونه های اصلی سطوح پایین اکسیژن در بدنه. خستگی مربوط به هیپوکسمی حالت طولانی و ناتموم داره.

  بدون رد و بدل کردن مناسب گازها، بدن نمی تونه اکسیژن لازم خود رو دریافت کنه. با گذشت زمان، سطوح پایین اکسیژن خون رو تجربه می کنین. وقتی که بدن با سطوح پایین اکسیژن روبرو شدن، احساس خستگی در شما شکل میگیره. وقتی که ریه ها نمی تونن هوا رو به درستی فرو برده و به بیرون بدن، خستگی سریع تر شکل میگیره. این در شرایطیه که خواب کافی هم کمکی به بهتر شدن شرایط نمی کنه.

   

  تپش یا ضربان سریع قلب

  احساس اضطراب بیشتر با ضربان سریع قلب همراه س. این نشون میده که قلب به سختی در تلاشه تا اکسیژن رو به بخشای نیازمند بفرسته، چون به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کنن. اگه با اضطراب و استرس مواجه نیستین، اما افزایش ضربان قلب خود رو تجربه می کنین، این شرایط می تونه نشونه ای از کمبود اکسیژن در خون باشه.

   

  یکی از نشونه های شایع سطوح پایین اکسیژن در خون آدم احساس ضعفه

   

  تنگی نفس

  کمبود اکسیژن به معنی اینه که در تنفس با سختی مواجه میشین. وقتی که در تنفس با مشکل مواجه بوده و تشنه دریافت اکسیژن هستین، این می تونه نشونه ای از کمبود اکسیژن در خون باشه. آدمایی که با کمبود اکسیژن در خون خود مواجه هستن، تنگی نفس بدون این که در حال انجام فعالیتی سنگین باشن رو هم گزارش می کنن.

   

  سردرد و گیجی

  هممون در طول زندگی خود سردرد رو تجربه می کنیم و بیشتر اونو نشونه ای نگران کننده از کمبود اکسیژن در خون در نظر نمی گیریم. اما سردرد همراه با گیجی، سرگیجه، و نبود هماهنگی می تونه نشونه ای از کمبود اکسیژن لازم بدن در خون باشه.

  مغز واسه ارائه کارکرد درست خود به اندازه مشخصی از جریان خون و اکسیژن نیاز داره و اگه این ساختار دچار آسیب شه، مغز تحت تاثیر قرار میگیره. وقتی که با کمبود اکسیژن مواجه هستین، دقیق شدن و فوکوس کردن وهماهنگی بدن سخت می شه که به سردرد و گیجی منجر می شه.

   

  بدون اکسیژن کافی در ریه ها، انداما نمی تونن به درستی عمل کنن. در نتیجه، سموم در جریان خون جمع می شن و سردردهای عروقی شکل می گیرن.

  کمبود اکسیژن در خون می تونه دلیلی نگران کننده باشه، چون بیشتر موجب تشکیل بیماریا و ناخوشیای دیگه می شه. با مراجعه به دکتر می تونین بهترین روش درمان رو واسه این شرایط برنامه ریزی کنین.

   

  

  .

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *