از نشانه های خاموش بروز مشکل در ریه ها | بیماری

  No Comments سلامتی
  : مجموعه: بیماریا و راه درمان

  تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله ها یا پیاده روی از علایم بیماریهای ریه هستش

   

  اگه احساس می کنین نمی تونین یه نفس عمیق بکشین بهتره واسه بررسی دقیق شرایط به دکتر مراجعه کنین. واسه تشخیص دلیل خس خس سینه دکتر احتمال دچار شدن به مریضی طولانی انسدادی ریه یا حتی کم خونی رو بررسی می کنه.

   

  تنفس یکی از عملکردهای غیرارادی بدن انسانه که ادامه زندگی رو واسه ما ممکن می کنه. طی عمل دم اکسیژن وارد ریه ها می شه و طی عمل بازدم دی اکسید کربن با کمک این انداما از بدن دفع می شه. بر همین پایه، ریه ها ارکان اصلی سیستم تنفسی آدم رو تشکیل میدن و حفظ سلامت اونا از اهمیت خاص ای برخورداره.

   

  سرفه هایی که از بین نمی رن، سختی در تنفس هنگام بالا رفتن از پله ها، و مشاهده کمی خون در خلط سینه می تونن زنگای اخطار کوچیک و بزرگ رو درباره شرایط سلامت ریهاتون به صدا درآورند. در ادامه با بعضی نشونه های خاموش که می تونن به بروز مشکل در ریه ها اشاره دارا باشن، بیشتر آشنا میشیم.

   

  در یکی از پاهای خود با تورم، درد و حساسیت به لمس مواجه هستین

  در نگاه اول به نظر می رسه این شرایط هیچ ارتباطی با ریهاتون نداره. اما تورم، درد و حساسیت به لمس در پا می تونه نشونه ای از ترومبوز سیاهرگی عمقی، یه لخته خون در پا، باشه. لخته خون می تونه از جای خود جدا شده و به همراه جریان خون وارد ریه شه، شرایطی که به نام آمبولی ریوی شناخته می شه. یه لخته خون در ریه می تونه جریان خون رو بسته سازه و موجب بروز آسیبی جدی شه. از دیگر نشونه ها میشه به تنگی نفس، مشکلات تنفسی، و سینه درد اشاره کرد. اما شاید با هیچ نشونه ریوی هم مواجه نباشین. دریافت کمک پزشکی در کوتاه ترین زمان ممکن مهمه چون این شرایط می تونه به مرگ مریض منجر شه.

   

  سرفه هایی که از بین نمی رن یکی از نشونه های مشکلات ریه هاس

   

  تنگی نفس دارین

  دچار شدن به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می تونه مشکلات بسیاری رو واسه شما به همراه داشته باشه. اگه به یه مشکل ریوی زمینه ای گرفتار هستین، اگه زیر استرس فراوون قرار دارین یا با رویدادی قابل توجه در زندگی خود مواجه هستین، هرچه بیشتر مستعد دچار شدن به یه عفونت باکتریایی میشین. در خطر قرار گرفتن کارکرد ریه می تونه به بروز سینه پهلو باکتریایی یا برونشینت منجر شه. واسه تشخیص مشکل و تجویز دارو نیازمند آزمایش پزشکی هستین.

   

  به جای به کار گیری پله به کار گیری آسانسور رو بهتر می دونین

  اگه احساس می کنین تنفس شما هنگام انجام فعالیتای عادی روزانه با مشکل مواجه شده و با سرفه طولانی مواجه هستین، بدون این که به مریضی خاصی گرفتار شده باشین یا تنگی نفس دارین، دکتر ممکنه احتمال دچار شدن به مریضی طولانی انسدادی ریه (COPD) رو بررسی کنه. خیلیا، مخصوصا بانوان، ممکنه حتی از دچار شدن به این مریضی آگاه نباشن. علاوه بر این، خیلیا فکر می کنن تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله ها یا پیاده رویای ساده به واسطه افزایش سن اتفاق می افته، اما این شرایطی عادی به واسطه افزایش سن به حساب نمیاد.

   

  ریه ها فیلترهایی هستن که اکسیژن رو در اختیار دیگه بخشای بدن قرار میدن

   

  با خس خس سینه مواجه هستین

  اگه احساس می کنین نمی تونین یه نفس عمیق بکشین بهتره واسه بررسی دقیق شرایط به دکتر مراجعه کنین. واسه تشخیص دلیل خس خس سینه دکتر احتمال دچار شدن به مریضی طولانی انسدادی ریه یا حتی کم خونی رو بررسی می کنه. یکی دیگه از دلایل خس خس سینه آسم بزرگسالیه که در مقایسه با آسم دوران کودکی شدیدتره. آسم بزرگسالی ممکنه شرایطی مانند سینوزیت طولانی رو تحریک کنه.

   

  هیچ نشونه ای ندارین

  بدون دودلی، سرطان ریه چیزیه که هیچ وقت دوست ندارین با اون مواجه شید. اما خبر بد اینه که مراحل اولیه این سرطان با احتمال خیلی کم با بروز علائم همراه س. سرطان ریه در مراحل ابتدایی معمولا به طور تصادفی تشخیص داده می شه. مریض ممکنه واسه موضوعی به طور کامل متفاوت یه تصویربرداری پرتو اکس از سینه یا ستون فقرات بکنه و سرطان هم به طور همزمان مشاهده شه.

   

  وقتی که نشونه های دیگه سرطان ریه مانند کمر درد، سردرد، و خستگی ظاهر می شن، بیشتر سرطان به بخشای دیگه بدن پیشرفته. بر همین پایه، اگه در خطر بالا واسه دچار شدن به سرطان ریه قرار دارین (بیشتر از ۵۵ سال سن دارین و ۳۰ سال سابقه سیگار کشیدن دارین) باید از راه تصویربرداری سی تی اسکن شرایط شما بررسی شه.

   

  سرفه خونی می تونه نشونه ای از دچار شدن به سرطان ریه باشه

   

  سرفه خونی دارین

  سرفه خونی یه نشونه اخطار دهنده واسه دکتر شما هستش. در شرایطی که سرفه خونی می تونه نشونه ای از دچار شدن به سرطان ریه باشه، اما همیشه هم این جور نیس. دلایل دیگری می تونن به سرفه خونی منجر شن که از موارد خوش خیم (کشیدگی عضله شکم) تا برونشیت طولانی یا آمیفزم رو در بر می گیرن. بدون در نظر گرفتن دلیل، سرفه خونی شرایطی نیس که ندیده گرفته شه و باید واسه بررسی دقیق به دکتر مراجعه کنین.

   

  چیجوری ریه ها رو سالم نگه داریم

  مهم ترین نکته ای که می تونین مورد توجه بذارین نبود به کار گیری تنباکوه. مردم باید به این موضوع توجه دارا باشن که ریه ها فیلترهایی هستن که اکسیژن رو در اختیار دیگه بخشای بدن قرار میدن. یه جفت از اونا در اختیار شما قرار گرفته، پس خوب از اونا مراقبت کنین.

   

  

  .

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *