از نشانه های بروز مشکل در ریه ها | بیماری

  No Comments سلامتی
  : مجموعه: بیماریا و راه درمان

  صدای خس خس نشونه ای از باریک شدن مسیرهای هواییه

   

  ریه های آدم نقشی کلیدی در حفظ کارکرد درست اندامای دیگه بدن اجرا می کنن. از اونجایی که آدم واسه ادامه باقی موندن به تنفس وابسته، ریه ها در هر ثانیه مشغول فعالیت

   

  هنگام انجام عمل دم، ریه های سالم اکسیژن رو دریافت کرده و اونو به جریان خون منتقل می کنن تا اکسیژن از راه خون به انداما و سلولای سراسر بدن ارسال شه. هنگام انجام عمل بازدم، ریه های سالم دی اکسید کربن رو از بدن خارج می کنن.

   

  اما خیلیا در سراسر جهان از مشکلات ریوی رنج می برن. میلیونا نفر در سراسر جهان به مریضی طولانی انسدادی ریه (COPD) گرفتار هستن، که به عنوان گروهی از بیماریای ریوی تعریف می شه که به واسطه باریک شدن مسیرهای هوایی تخلیه هوا از ریه ها رو سخت میسازن. این در شرایطیه که خیلیا هم ممکنه از مریضی خود آگاه نباشن.

   

  در کنار مریضی طولانی انسدادی ریه، از دیگر بیماریای شایع این اندام میشه به آسم، برونشیت، سل، آمفیزم، و فیبروز سیستیک اشاره کرد.

  آدمایی که سیگار میکشن یا قبلا سیگاری بودن و آدمایی که به طور تکراری با عوامل تحریک کننده تماس دارن، در خطر بیشتری واسه دچار شدن به یه مریضی ریوی قرار دارن.

   

  از دیگر عواملی که ریه های آدم رو در خطر قرار میدن میشه به عفونتا و قرار گرفتن در برابر مواد آلرژی زا (مانند پوست حیوانات خونگی و گرد و غباردود سیگار، آلودگی هوا، آلودگیای فضای کار، و خاک اره اشاره کرد.

   

  واسه سالم نگه داشتن ریه ها، شما باید از نشونه هایی که به بروز مشکل در این انداما اشاره دارن، بدونین. هرچه زودتر به اونا رسیدگی کنین می تونین ریه های خود رو از آسیب شدیدتر مراقبت کرده و خطر مریضی طولانی ریوی و هم اینکه سرطان ریه رو کم کنین.

   

  در ادامه با بعضی از این نشونه بیشتر آشنا میشیم.

   

  سرفه همیشگی

  سرفه به مراقبت از مسیرهای هوایی در برابر تحریک کننده های استنشاقی کمک می کنه و هم اینکه در نابود کردن خلط (مخاط) در گذرگاهای تنفسی نقش داره.

  اما سرفه همیشگی نشونه ای از کارکرد نادرست و غیر عادی ریه ها هستش. واقعا، یکی از اولین نشونه های ریه های ناسالم سرفه مداومه که حتی پس از مصرف دارو هم بهبود پیدا نمی کنه.

  هم اینکه، هنگام سرفه کردن شما ممکنه درد در قفسه سینه رو تجربه کنین، که به شونِه یا به سمت دست پیشرفت پیدا میکنه.

   

  اگه بدون دلیل مشخص با سرفه همیشگی مواجه شده یا بیشتر از گذشته سرفه می کنین، به دکتر مراجعه کنین. اگه مخاط بیشتر از اندازه مشکل آفرین شده، با نوشیدن آب و مایعات دیگه بدن خود رو هیدارته نگه دارین چون این کار به رقیق شدن مخاط کمک می کنه و بدن می تونه از شر اون خلاص شه.

   

  تنگی نفس

  اگه حتی هنگام انجام وظایف عادی روزانه با سختی در تنفس مواجه میشین، این نشونه روشن دیگری از بروز مشکل در ریه ها هستش.

  تنگی نفس وقتی اتفاق می افته که ریه ها باید سخت تر از حالت عادی کار کنن تا هوا رو به داخل و خارج انتقال بدن. این شرایط می تونه به واسطه انسداد در راه هوایی شکل بگیره.

  تنگی نفس رو حتما در نظر داشته باشین و مثلا، افزایش سن رو مقصر این شرایط ندونین. در کوتاه ترین زمان ممکن واسه بررسی دقیق تر شرایط با دکتر خود مشورت کنین.

   

  اگه با مشکلی پزشکی که نیازمند درمان باشه، مواجه نیستین، ورزش روزانه می تونه به افزایش قدرت و ایستادگی شما کمک کنه. هم اینکه، تمرینات تنفس عمیق رو واسه آرامش تنگی نفس انجام بدین.

   

  از عواملی که ریه های آدم رو در خطر قرار میدن میشه به عفونت اشاره کرد

   

  افزایش مخاط

  سرفه معمولا با تولید مخاط یا خلط ربط داره. مخاط از گیر افتادن میکروبا، گرد و غبار، گرده و باکتریا در ریه ها جلوگیری می کنه. اما وقتی که تولید مخاط در نتیجه سرماخوردگی یا بیماریای شایع دیگه شکل نگرفته باشه، نشونه خوبی به حساب نمیاد.

   

  هم اینکه، ممکنه متوجه تغییر در رنگ، غلظت، مقدار یا حتی بوی مخاط شید. واقعا، اگه مخاط از حالت شفاف به زرد یا سبز تغییر رنگ دهد یا شامل خون باشه، نشونه ای روشن از وجود مشکل در ریه ها هستش.

  خون در مخاط می تونه نشونه ای از سرطان ریه، برونشیت طولانی، یا آمفیزم باشه. با دکتر خود درباره نشونه هایی که دارین صحبت کنین تا دلیل دقیق اونا مشخص شه.

   

  خس خس همیشگی

  صدای خس خس نشونه ای از باریک شدن مسیرهای هواییه. به واسطه محدود شدن مسیرهای هوایی، هوا با سرعت لازم جریان پیدا نمی کنه. این شرایط به تشکیل صدای خس خس هنگام تنفس منجر می شه.

  صدای خس خس همیشگی می تونه نشون دهنده دچار شدن به آسم یا آمفیزم باشه. هم اینکه، این شرایط می تونه نشونه ای از سرطان ریه باشه.

  بدون در نظر گرفتن دلیل، شما باید به دکتر مراجعه کنین تا احتمال دچار شدن به مریضی جدی ریوی یا آسیب شدید ریه بررسی شه.

   

  تورم در قسمت پایین بدن

  با اینکه ممکنه عجیب به نظر برسه، اما تورم، درد و حساسیت در پاها می تونه نشون دهنده وجود مشکل در ریه ها باشه. وقتی که ریه ها کارکرد درستی ندارن، سیستم گردش خون اکسیژن لازم خود واسه حفظ سلامت و به گردش درآوردن مایعات در سراسر بدن رو به طور کامل دریافت نمی کنه. این شرایط می تونه موجب تجمع مایع و تشکیل تورم در پاها شه.

   

  هم اینکه، به واسطه کارکرد ضعیف ریه ها، قلب نمی تونه به اندازه کافی خون لازم کبد و کلیه های رو پمپاژ کنه. این به معنی اون هستش که این انداما قادر نیستن به طور موثر سموم و مواد زائد رو پالایش کنن. این شرایط هم به ایجاد تورم در بدن منجر می شه.

  واسه کاهش تورم در پاها، اونا رو بالاتر از سطح بدن بذارین. اگه با گذشت زمان تورم شرایط خیلی بد تری یافت کرد به دکتر مراجعه کنین.

   

  سردردهای صبحگاهی

  اگه پس از بیدار شدن از خواب با سردرد یا سرگیجه مواجه میشین باید به دکتر مراجعه کنین.

  یه مشکل ریوی مانند مریضی طولانی انسدادی ریه می تونه دلیل سردردهای صبحگاهی باشه. این شرایط به دلیل تنفس عمیق کم هنگام خواب شکل میگیره، که به تجمع دی اکسید کربن در بدن منجر می شه.

  تجمع دی اکسید کربن گشاد شدن رگای خونی در مغز رو داره، که به تشکیل سردرد منجر می شه.

   

  خستگی

  احساس خستگی یا خستگی بیشتر از اندازه حتی پس از خواب کافی یکی دیگه از نشونه های بروز مشکل در بدنه. اینجور نشونه هایی می تونن نشون دهنده یه مشکل ریوی باشن.

  وقتی که ریه ها کارکرد درستی ندارن، شما ممکنه راحت تر از گذشته خسته شید. هم اینکه، به نظر نمی رسه حتی با دنبال کردن یه سبک زندگی سالم قدرت و انرژی خود رو باز یابید.

  اگه ریه ها به اندازه کافی اکسیژن در اختیار بدن قرار ندن، سیستمای دیگه بدن هم از این شرایط رنج می برن و کل این شرایط می تونه به قیمت افت سطح انرژی تموم شه.

  سطوح پایین انرژی یه چرخه خراب رو شکل میدن. خستگی شما رو از ورزش کردن دور می کنه و ورزش نکردن روی ایستادگی بدن اثر میذاره.

   

  مشکلات خواب

  اگه به واسطه مشکلات تنفسی در خوابیدن مشکل دارین یا خوابیدن روی یه صندلی واسه شما راحت تره، این می تونه نشونه ای از وجود مشکل در ریه ها باشه.

  دراز کشیدن روی تختخواب می تونه موجب سخت تر کار کردن ریه ها شه. این می تونه روی کیفیت خواب شما اثر داشته باشه. هم اینکه، سرفه کردن طی شب در خواب عمیق مشکل بوجود میاره.

   

  حتی یه شب بی خوابی اثر منفی روی سلامت جسمی و روانی آدم داره. پس تصور این که بی خوابیای همیشگی چه نتیجه ای به دنبال دارن خیلی آسونه.

  اگه به طور مرتب شبا از خواب بیدار میشین و در تنفس با مشکل مواجه هستین یا سرفه می کنین به دکتر مراجعه کنین.

   

  

  .

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *