از نخ دندان استفاده کنیم یا خمیر دندان؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  : از نخ دندون استفاده کنیم یا خمیر دندون؟

  :  

  می دونین مراقبت از دندون و لثه نه فقط موجب افزایش طول عمر میشه بلکه خطر بیماریای قلبی، سکته مغزی، دیابت و حتی مشکلات حافظه مانند مریضی فراموشی رو کم می کنه؟!

   

  به گزارش تکناز در مطالعه ای جدید که روی ۵۰۰۰ فرد سن بالا انجام شد، مشخص شد احتمال دچار شدن به مریضی زوال عقل در کسائی که روزانه مسواک نمی زنند، ۶۵ درصد بیشتر از کسانیه که به طور منظم از مسواک استفاده می کنن.

  نتیجه تحقیق دیگری نشون داد که حدود ۶۵ میلیون امریکایی (یه نفر از هر دو نفر بزرگسال ۳۰ سال و بالاتر) گرفتار به مریضی لثه هستن. براساس اطلاعیه انجمن قلب امریکا در سال ۲۰۱۲، بیماریای لثه یه عامل خطر در دچار شدن به بیماریای قلبی- عروقی (حملات قلبی و سکته) هستن.

  بهترین روش واسه حفظ سلامتی دندون ها و لثه چیه؟

  تقریبا همه افراد با این نظر موافقن که ۲ بار مسواک زدن در روز لازمه. اما این روزا نکته بحث برانگیز دیگری هم مطرحه، مبنی بر اینکه به کار گیری نخ دندون بهتره قبل از مسواک زدن انجام شه یا پس از اون؟

  در ادامه این بحث پیشنهادای پنج دندانپزشک حاذق رو ذکر میکنیم:

  ۱- این دندانپزشک به بیمارانش پیشنهاد می کنه که واسه نابود کردن پلاک بین دندانا، قبل از مسواک حتما از نخ دندون استفاده کنن. این موجب می شه که مسواک، باکتریا و باقی مونده های خارج شده به وسیله نخ رو از محیط دهن خارج کنه.

  ۲- این متخصص عقیده داره که مخصوصا واسه کودکان، به کار گیری نخ بعد از مسواک زدن بهتره. این کار کمک می کنه ذراتی که پس از مسواک در دهن باقی می مانند، به وسیله نخ خارج شن. اگه اول از نخ استفاده کنین ممکنه مسواک موجب شه باقی مونده ها به میان لثه فرو روند. هم اینکه این دندانپزشک پیشنهاد می کنه که روش درست به کار گیری نخ هم خیلی با اهمیته، واسه این کار نخ رو به صورت C درآورده و به طور زمونه ای در دور و بر دندون حرکت بدین. حرکات بالا و پایین نخ به تنهایی کافی نیس چون سطح دندانا رو خوب تمیز نمی کنه.

  ۳- دندانپزشک سوم عقیده داره که ترتیب به کار گیری مسواک و نخ فرقی نمی کنه، چون مسواک سطح دندانا و نخ فاصله میان دندانا رو تمیز می کنه.

  ۴- متخصص بعدی میگه که مهم ترین نکته اینه که ۲ بار در روز مسواک بزنین و ۱ بار از نخ استفاده کنین. این دندانپزشک عقیده داره واسه خارج کردن پلاک و باقی مونده ها از بین دندانا چند دقیقه رو صرف به کار گیری نخ کنین. ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان لازمه تا باکتریا درون پلاکا جای گیرند، پس خارج کردن پلاک به وسیله نخ، دست کم ۱ بار در روز، سلامت دهن و دندون ها رو تامین می کنه.

  ۵- نظر دندانپزشک پنجم اینه که شبا قبل از خواب از نخ استفاده کنین. در زمان خواب، ترشح بزاق واسه تمیز کردن دندانا و لثه کم میشه و باکتریا فرصت بهتری واسه  آسیب رسوندن به دندانا دارن. پس به کار گیری مسواک و نخ و هم اینکه تمیز کردن زبون هر شب قبل از خواب ضروریست.

  براساس گزارش انجمن دندون امریکا، نخ و مسواک هر دو ضروریند اما استفاده از نخ دندون قبل از مسواک، کمک می کنه که فلوراید موجود در خمیر دندون در زمان مسواک زدن، بهتر به میان دندانا نفوذ کرده و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندون کم بشه.

  براساس نظر دندانپزشکان، استفاده روزانه از نخ دندون واسه پیشگیری از تجمع باکتریا بین دندانا و تشکیل پلاک و رسوب و در نتیجه تورم و التهاب لثه که اولین مرحله در بیماریای لثه س، ضروریست.

   

   

  .

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *