از نانوذرات به عنوان حامل داروی مبتنی بر RNA برای درمان سرطان پروستات استفاده شد & | بیماری

  No Comments سلامتی

  : از نانوذرات به عنوان حامل داروی براساس RNA واسه درمان سرطان پروستات استفاده شد

  محققان علوم پزشکی در دپارتمان داروسازی دانشگاه تمپل کشور امریکا می گن موفق شدن روش تازه ای واسه درمان سرطان پروستات زیاد ارائه کنن . در این روش از نانوذرات به عنوان حامل داروی براساس RNA استفاده شده.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  در مریضی سرطان پروستات، سلولای سرطانی می تونن نسبت به روشای درمان عادی مثل شیمی درمانی مقاوم شده و در نتیجه قدرت تهاجمی بیشتری به دست آورده و با سرعت بالاتری نسبت به قبل گسترش پیدا کنن.

  تازگیا این تیم تحقیقاتی به دنبال به کار گیری فناوری نانو جهت درمان سرطان پروستات در مراحل زیاد و پیشرفته اون هستش.

  «هو لون وانگ» که استادیار دپارتمان داروسازی این دانشگاهه، موفق به دریافت پشتیبانی مالی ۱.۵۸ میلیون دلاری از موسسه ملی سلامت شده که باید در طول ۵ سال این پروژه رو به انجام رساند. در این پروژه اون از نانوذرات به عنوان حاملین دارو استفاده می کنه تا داروی براساس RNA رو درون سلول سرطانی رهاسازی کنه.

  «وانگ» میگه: سرطان یکی از مریضی هاییه که به سرعت می تونه در برابر دارو مقاومت پیدا کنه، پس ما از داروی براساس RNA استفاده کردیم تا راهی رو که موجب ظاهر شدن خواص ضد دارویی در سلول می شه، بسته کنیم. هم اینکه با این دارو میشه قدرت تهاجمی سلولای سرطانی رو کم کرد، با این کار سرعت رشد سلولای سرطانی شدیدا کم میشه.

  با این نانوذرات میشه سیستم رهاسازی دارو رو طوری بهبود داد که طول عمر اون به ۷ تا ۱۰ روز برسه و هم اینکه این سیستم میتونه دارو رو با دقت بالایی به سلولای سرطانی ببره؛ در نتیجه دارو مستقیما وارد سلول سرطان پروستات می شه.

  «وانگ» در آزمایشگاهی کار می کنه که روی مقاومت دارویی تحقیق می کنن، اون طی چند سال گذشته روی رهاسازی داروی ایدز درون مغز تحقیق می کرده. این اولین باره که اون روی رهاسازی داروهای براساس RNA واسه درمان سرطان پروستات تحقیق می کنه.

  اون می خواد در مراحل دیگه این پروژه روی ترکیب داروی شیمی درمانی با این دارو و به کار گیری سیستم نانوذرات واسه رهاسازی، کار کنه.

  اون عقیده داره که با این کار میشه تاثیر داروهای شیمی درمانی رو شدیدا بالا برد.

  سرطان پروستات دومین سرطان شایع بعد از سرطان ریه در میان مردونه. دلیل اون دقیقا مشخص نیس. اما زمینه ژنتیکی (مشکی پوستان آمریکا بیشتر گرفتار می شن)، عوامل هورمونی (شانس بروز سرطان پروستات با گذشت سن بالا میره و ممکنه به دلیل تغییرات هورمونی حاصله مثل کم شدن مقدار آندرسترون و یا افزایش مقادیر سرمی استروژن و استرادیول باشه)، رژیم غذایی (مصرف زیاد چربی با ایجاد تغییر در متابولیسم کلسترول و استروئید، شانس بروز سرطان رو زیاد می کنه.

  مصرف سبزیجات یا رنگدانهای سبز و زرد یه اثر حفاظتی از بروز سرطان پروستات داره)، عوامل شیمیایی سرطان زا (تماس با عوامل شغلی و محیطی شانس بروز سرطان رو بیشتر می کنه، شغلهایی که شانس بروز سرطان رو بیشتر می کنن شامل کارگرانی که با کودها، بافتنیها و لاستیک سر و کار دارن، تماس با باطریای شامل کادمیوم و ویروسا (با مشاهده ویروس در بافت سرطانی پروستات به وسیله میکروسکوپ الکترونی) رو در بروز سرطان پروستات موثر می دونن.

  .

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *