از نامنظمی قلب چه میدانید؟(بخش دوم) | بیماری

  No Comments سلامتی

  : از نامنظمی قلب چه می دونین؟(بخش دوم)

  : صامت یا خاموش شدن ۲ حالت آریتمی قلب هستن که به این معناست که نشونه هایی رو به هیچ از خودش نشون نمیده.دکتر قدره قلب رو به شکل فیزیکی تست کنه و با به کار گیری تپش هاش یا با به کار گیری دستگاه الکتروکاردیوگراف بررسی ضربان قلب رو بکنه و منظم یا منظم نبودن اونو تشخیص بده.

  علائم آریتمی

  اگه نشونه هایی داشته باشین، می تونه شامل موارد زیر باشه:

  تپش قلب (احساس کند شدن ضربان قلب، تندتپشی و یا تغییر یهویی اون)

  -احساس سنگینی در سینه

  سرگیجه یا احساس دوران سر

  -احساس ضعف

  -کوتاه شدن تنفس

  -درد سینه و یا احساس سفتی در اون

  -ضعف یا خستگی

  تشخیص آریتمی قلب

  به خاطر تشخیص آریتمی و پیدا کردن دلیل اون، پزشکان از آزمایشای زیر استفاده می کنن:

  الکتروکاردیوگرام: که اونو EKG و یا ECG هم می گن. این تست می تونه فعالیت الکتریکی قلب رو ثبت کنه. طی این تست، سیمای الکترودی کوچیکی روی سینه، بازوها و پاهاتون وصل می شه تا تست بدون درد و سریع انجام گیرد.

  هولتر نمایشگر یا ثبت سرپایی امواج قلبی: یه جور EKG قابل حمل بوده که میشه به مدت ۱ تا ۲ روز اونو استفاده کرد. در این تست، الکترودهایی به پوستتون چسبونده می شه. این تست بدون درد بوده و می تونین هنگام گذاشتن الکترودها روی پوست، هر کاری انجام بدین به جز دوش گرفتن.

  واقعه نگاری: اگه علائم شما فت و فراوون خود رو نشون نده، دکتر به شما پیشنهاد می کنه تا یکی از این الکترودها رو به مدت یه ماه استفاده کرده و بندازین. این ابزاریه که وقتی دکمه اش رو می زنید، فعالیت الکتریکی قلبتون رو به مدت چند دقیقه ثبت می کنه. هر زمان که نشونه هایی مشاهده کردین، باید تلاش کنین اونو از روی مونیتور ببینین. دکتر هم یافته های اونو براتون توضیح میده.

  تست فشار: تست فشار شکلای جور واجور مختلفی داره. هدف اون بررسی این مسئله س که قلب، تا چه فشار رو می تونه قبل از بروز مشکل ضربان قلب و یا نبود رسیدن خون کافی به اون کنترل کنه. واسه شایع ترین تست فشار، باید روی تردمیل راه رفته یا روی دوچرخه های ثابت در سطح سخت اون رکاب بزنین در شرایطی که EKG هم به شما وصل بوده و ضربان قلب و فشار خون تون بررسی می شه.

  درخشش نگار قلب: این تست با به کار گیری پرتوهای فراصوتی به خاطر آزمایش و امتحان عضلات قلب و دریچه های اون انجام می شه.

  کانتریزاسیون قلبی: دکتر لوله باریک و بلندی به نام سوند رو به داخل رگای خونی موجود در بازو و پاتون فرو می کنه. اونو با به کار گیری دستگاه مخصوص پرتو ایکس به سمت قلب هدایت می کنه. بعد یه ماده رنگی به داخل سوند تزریق می کنه تا ویدئوهای مربوط به پرتوهای ایکس دریچه های قلب، سرخرگای کرونری و چاله های قلبی تون مشخص شه.

  درمان آریتمی

  درمان آریتمی به نوع و اندازه زیاد بودن اون رابطه پیدا می کنه. بعضی از آدمایی که آریتمی دارن احتیاجی به درمان ندارن. بقیه افراد یا نیاز به دارو داشته، یا باید تغییراتی در سبک زندگی خود اعمال کرده و یا جراحی بکنن. داروهایی که واسه درمان آریتمی استفاده می شه یعنی:

  داروهای ضدآریتمی؛ این داروها می تونن ضربان قلب رو کنترل کرده و شامل مسدودکنندهای بتا و مسدودکنندهای مجرای کلسیم هستن.

  درمان با داروهای ضدانعقاد و ضدپلاکت؛ این داروها خطر لخته شدن خون و سکته مغزی رو کاهش داده و شامل وارفارینِ رقیق کننده خون یا آسپیرین هستن. بقیه رقیق کننده های خون مانند آپیکسابان، دبیگاتران، ادوکزابان و ریواروکزابان در پیشگیری از سکته مغزی در آدمایی که فیبریلاسیون دهلیزی دارن مورد تأیید قرار گرفته.

  چند نکته

  -اگه فهمیدین که آریتمی شما بیشتر بین انجام فعالیتای خاصی اتفاق می افته، دیگه اون کار رو انجام ندین.

  -اگه سیگار می کشید، اونو ترک کنین.

  مصرف کافئین رو کم کرده و یا قطع کنین.

  -از داروهای مخصوص سرفه یا سرماخوردگی که دارای مواد محرکه دوری کنین. حتما برچسب روی این داروها رو خونده و از دکتر سوال کنین که چه داروهایی واسه شما مناسبه.

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *