از نامنظمی قلب چه میدانید؟(بخش اول) | بیماری

  No Comments سلامتی

  : از نامنظمی قلب چه می دونین؟(بخش اول)

  : ضربان قلب شما نامنظمه؟شاید شمام فکر کنین که نامنظمی قلب به این معناست که قلب تون خیلی کنه یا خیلی تند می تپد،اما این طرز تفکر اشتباهه.معنی نامنظمی قلب اینه که قلب به شکل طبیعی تپشش رو ادامه نمیده.آریتمی قلب نام این وضعیته که میتونه بی خطر باشه یا اینکه خطراتی مهم رو به دنبال داشته باشه.

  علل و شکلای جور واجور آریتمی

  حتی اگه قلبتون سالم باشه ممکنه دچار آریتمی شید. آریتمی می تونه بنا به دلایل زیر اتفاق بیفته:

  مریضی قلبی / نبود تعادل الکترولیت (مانند سدیم یا پتاسیم) در خون شما / تغییراتی در عضلات قلب / آسیب به وجود اومده به وسیله حمله قلبی / روند درمون بعد از جراحی قلب

  شکلای جور واجور آریتمی قلب به توضیح زیره:

  انقباضای دهلیزی زودتر از موعد معمولی؛ انقباضای زودتر از موعد معمولی که در چاله های بالایی قلب یعنی در دهلیزها شروع می شه. این انقباضا بی ضرر بوده و در کل به درمان نیاز ندارن.

  انقباضای بطنی زودتر از موعد معمولی (PVCs)؛ که جزو شایع ترین موارد آریتمی حساب می شن. در واقع اونا رو باید «ضربان قلب جهشی» نامید که بعضی وقتا دچار اون میشیم. این حالت به استرس یا مصرف زیاد کافئین یا نیکوتین رابطه پیدا می کنه. اما بعضی وقتا، ممکنه مریضی قلبی و یا نبود تعادل الکترولیت مسبب اون باشه. اگه اندازه PVCs شما زیاد باشه یا دچار علائم مربوط به اون باشین، حتما به متخصص قلب مراجعه کنین.

  فیبریلاسیون دهلیزی؛ این نوع ضربان بی نظم قلب باعث می شه چاله های بالایی قلب به شکل غیرعادی منقبض شه.

  فلاتر دهلیزی؛ یه جور آریتمی که معمولا نسبت به فیبریلاسیون دهلیزی، منظم تره. این نوع آریتمی بیشتر در آدمایی که مریضی قلبی داشته و در اولین هفته بعد از جراحی قلب اتفاق می افته. این آریتمی معمولا به فیبریلاسیون دهلیزی تغییر پیدا میکنه.

  تاکی کاردیای (تندتپشی) حمله مافوق بطنی (PSVT)؛ ضربان تند قلب که بیشتر با ریتم منظم همراه بوده و معمولا در چاله های تحتانی قلب و یا بطنا شروع می شه. این نوع آریتمی به یهو شروع شده و بعد پایان پیدا میکنه.

  تاکی کاردیای مجرایی فرعی؛ ممکنه به خاطر وجود مجرای اضافی بین چاله های فوقانی و تحتانی قلب، ضربان قلبتون تند شه. این وضعیت درست به مانند اینه که یه راه اضافی دیگه به راه های عادی راه خونه تون اضافه شه، پس خوردروها می تونن با سرعت بیشتری حرکت بدن. وقتی اینجور اتفاقی واسه قلب میفته، ریتم تپش قلب تند می شه که دکترها اونو تاکی کاردیا یا تندتپشی می گن. این ضربان که ریتم قلب شما رو کنترل می کنه در دور و بر قلب خیلی سریع در جریان بوده و تپش اونو به شکلی غیرعادی تند می کنه.

  تاکی کاردیای برگشتی گره دهلیزی بطنی؛ اینم نوع دیگری از تندتپشیه. دلیل این مسئله وجود مجراهای زیاد در بخشی از قلب به نام گره دهلیزی بطنی بوده که می تونه منتهی به تپش قلب، ضعیف شدن و مشکل اون شه. در موارد دیگه، شما می تونین خیلی راحت با دمِ عمیق و تحمل فشار به سمت پایین، اونو متوقف کنین. بعضی مواد مخدر هم می تونن ریتم قلب رو متوقف کنن.

  تاکی کاردیای بطنی؛ به ضربان تند قلب گفته شده که از چاله های تحتانی اون شروع می شه. از اونجایی که قلب در این وضعیت خیلی تند می تپد، خون کافی به اون نرسیده و اونو پُر نمی کنه. این مسئله می تونه مسبب آریتمی زیاد شه خصوصا در آدمایی که مریضی قلبی دارن و با بقیه علائم ربط داره.

  فیبریلاسیون بطنی؛ این وضعیت وقتی اتفاق می افته که چاله های تحتانی قلب مرتعش شده و نتونن خون رو به تموم بدن پمپاژ کنن. این نوع مریضی اورژانسی بوده که باید اونو در مراکز زنده کردن قلبی ریوی درمان کرد.

  سندروم طولانی کیوتی؛ این سندروم می تونه منتهی به آریتمی خطرناک و مرگ یهویی شه. پزشکان می تونن اونو با به کار گیری داروها و یا ابزارهایی به نام الکتروشوک درمان کنن.

  مشکلات آریتمی قلب؛ که به ریتم کُند قلب گفته شده و می تونه به خاطر مریضی در سیستم الکتریکی قلب اتفاق بیفته. اگه دچار این وضعیت شدید حتما با دکتر تماس بگیرین.

  مشکل کارکرد گره سینوسی؛ این نوع ضربان کُند قلب به خاطر وجود مشکلی در گره سینوسی قلب اتفاق می افته. بعضی آدمایی که دچار این نوع آریتمی هستن به دستگاه تپش آرا نیازمندن.

  مشکل انسداد قلبی؛ در این وضعیت، تأخیر یا انسداد کامل پالسای الکتریکی هنگام عبور از گره سینوسی قلب به چاله های تحتانی اون اتفاق می افته. قلب در این شرایط به طور نامنظمی تپیده و بیشتر کنه می زنه. در موارد زیاد، باید از دستگاه تپش آرا استفاده کنین.

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *