از ناراحتی تنفسی چه میدانید؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  : اگه یادتون باشه،قدیما آدما زندگی سالم و بهتری داشتن،ولی الان دیگه با این وسایل پیشرفته مانند ماشین یا کارخانه های جور واجور تماشاگر آلودگی هوا در شهرهای جورواجور هستیم و این آلودگی کم کم آدم رو به ناراحت تنفسی گرفتار میکنه.ناراحت تنفسی ممکنه سراغ هر کسی بره و شخص مقابل باید از این موضوع اطلاعاتی داشته باشه.

  عوامل بروز ناراحتی تنفسی در بدن ما کدوم ان ؟

  آلاینده های هوا

  ریه ها تنها اندامای بدن هستن که مستقیما در برابر فضای بیرون قرار دارن . ریه ها وقتی هوا رو به درون میکشن با فضای بیرون در رابطه می شن . به همراه هوا ، مواد آلوده موجود در هوا هم وارد ریه ها می شن ، دود گرد و خاک ، بخار ، مواد آلوده ای که از اگزوز اتومبیلا خارج می شه ، زائدهای صنعتی ، گازهای جور واجور و از همه اینا بدتر دود سیگار . این مواد روی برنشها و ریه ها اثر بد می ذارن و به ناراحتی تنفسی منجر می شن . بیشتر میکروبایی که ریه ها رو عفونی می کنن و دلیل شکلای جور واجور بیماریها می شن از راه تنفس هوای آلوده به درون ریهامون کشیده می شن اما به دلیل مکانیسمای دفاعی عالی که طبیعت به ما ارزانی داشته از مریض شدن دایم فاصله می گیریم .

  آلاینده های صنعتی

  کارکردن در بعضی از مراکز صنعتی ، که ذرات فیبر و گرد به هوا می پاشند مانند کارخانه های نخ ریسی ، پنبه پاک کنی ، تولید مصالح ساختمانی و چیزای دیگه ای به جز اینا شدیدا موجب آسیبای ریوی می شه و ناراحتی تنفسی رو به دنبال داره . اگه کسائی که در این صنایع کار می کنن با مشکلات ریوی بر بخورن باید هر چی زودتر محیط کارشون رو تغییر بدن .

  سرطان ریه

  با افزایش سن امکان دچار شدن به سرطان ریه زیاد می شه که دلیل اصلی اونو باید در کشیدن سیگار جستجو کرد . درست همونطور که تف کردن خون در دوران کودکی و جوونی می تونه نشونه ای از مریضی سل باشه ، تف کردن خون در سالمندان هم ممکنه با سرطان ریه در رابطه باشه .

  ناراحتی تنفسی و تنگی نفس زیاد می تونه به وجود اومده به وسیله مریضی قلبی باشه در حالی که سختی طولانی در تنفس ، که به وجود اومده به وسیله ناراحتی طولانی برونشهاست در اواخر سالای زندگی متداوله .

  نکته : بعیده که مریضی آسم ، یهویی و بی مقدمه در این سنین صورت خارجی پیدا کنه . اگه اینجور حادثه ای اتفاق بیفته بیشتر به وجود اومده به وسیله ناراحتی تنفسی و ناراحتی قلبه و نیاز به معاینه فوری قلب و ریه داره .

  یه چند وقت پیش در مجله سلامتی راستینه ، علایم و نشونه های سکته قلبی رو بررسی کردیم و آشنایی با حمله یا سکته قلبی ، تقدیم خوانندگان شد .

  ناراحتی تنفسی ، تاثیر آلودگی هوا و ترک سیگار

  تاثیر جمعی آلاینده ها که گفتیم و مضرترین اونا دود سیگاره باعث التهاب طولانی برونشها می شه و همیشه با سرفه و خلط همراه س . در وقتی ، به خصوص در ماه های زمستون نشونه های مریضی شدید شدن می شه . دلیل اونو باید در میکرو ارگانیسمایی جستجو کرد که در هوا وجود دارن و نقش خود رو اجرا می کنن . در حالی که برونشیت در میان خیلی از ساکنان شهرا هست ، میان سیگاریا شدیدا رایجه . بعضی از اینا نفس کشیدن رو سخت می کنه و در نتیجه مریضی نفس تنگی بروز می کنه . این شرایط ، مجاری تنفسی ظریف بدن رو با ناراحتی روبرو می سازه . اشخاصی که با ناراحتی تنفسی روبرو می شن باید اکیدا از مصرف دخانیات دوری ورزند و در نقاطی زندگی کنن که از شرایط هوایی مطلوب تری بهره مند باشه .

  مرد ۲۸ ساله ای واسه درمان درد در ناحیه سینه اش به ما مراجعه کرد . قبلا یه دکتر متخصص نظر داده بود که اون با آنژین صدری روبروست . با اینکه آنژین صدری واسه مرد جوونی به سن اون کمی عجیب بود ، اما به نظر می رسید که تشخیص درستی داده شده . نوار قلبش هم این رو خوب نشون می داد . وقتی درباره خودش حرف زد معلوم شد که روزانه ۳۰ تا ۴۰ نخ سیگار میکشه . به اون گفتیم که باید سیگار رو ترک کنه و اون قبول کرد . یه هفته بعد از ترک سیگار ، تموم نشونه های بیماریش از بین رفت . حتی نوار قلبی بعدی اون نشون داد که وضعش به طور کامل طبیعیه .

  واسه درمان آنژین اون احتیاجی به دارو نبود . اون کشیدن سیگار رو ترک کرد و حالا هم زندگی سالمی رو میگذرونه .

  بیماریای مزمنی که با ناراحتی تنفسی در ارتباطه کدوما هستن ؟

  زکام ، سینوزیت و سردرد از جمله شایعترین ناراحتیای مربوط به کشیدن سیگاره . سرفه های ادامه دار و خلط ، به وجود اومده به وسیله برونشیتهای سیگاری هاست . این نشونه ها به وجود اومده به وسیله ذرات سوخته نشده کربن ، تار و آمونیاکه . ورود این مواد به بدن امکان بروز عفونت در نظام تنفسی آدم رو قوت می بخشه و می تونه منتهی به سینه پهلو و مریضی سل شه .

  با ترک دخانیات ، ضایعات ایجاد شده در بدن کم کم دفع می شن .

  در بعضی از افراد هم با جرم گرفتن لوله های تنفسی مشکلاتی از این نظر بروز می کنه . بافتهای ریه ها هم آسیب می بینن و التهابی در ریه شکل میگیره ( امفیزم ) و کار تنفس سخت می شه .

  منبع :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *